Trwa ładowanie...
d11h34w
d11h34w

Wojciech Jaruzelski

Wojciech Jaruzelski do końca powtarzał, że stan wojenny był koniecznością PAP Baza Zdjęć Archiwum
Wojciech Jaruzelski do końca powtarzał, że stan wojenny był koniecznością

Wojciech Jaruzelski był ostatnim prezydentem Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i pierwszym prezedentem III RP. W 1981 roku wprowadził stan wojenny i stanął na czele WRON.

Wojciech Jaruzelski – biografia

Wojciech Jaruzelski urodził się w 1923 roku i otrzymał imię po dziadku, który był powstańcem. Miał także młodszą o 5 lat siostrę, Teresę. Pochodził z bardzo religijnej i patriotycznej, szlacheckiej rodziny. Początkowo miał nauczanie domowe i dopiero od 1933 roku uczęszczał do gimnazjum, które uczyło w myśl zasad katolickich i w duchu endeckim. W szkole przyjaźnił się w Tadeuszem Gajcym. Po wybuchu II wojny światowej rodzina uciekała na wschód, jednak po agresji ZSRR na Polskę skierowali się na Litwę. W 1941 roku rodzina Jaruzelskich została deportowana w głąb Rosji – tam w Górach Ałtajskich Wojciech Jaruzelski zachorował naślepotę śnieżną, w wyniku której do końca życia nosił przyciemniane okulary ochronne. Ojca zesłano do łagru w Krasnojarskim Kraju, zmarł niedługo po zwolnieniu go do domu w 1942 roku, a Wojciech Jaruzelski stał się jedynym żywicielem rodziny.

Życie osobiste Wojciecha Jaruzelskiego

W 1960 roku Jaruzelski ożenił się z Barbarą Ryfą, która była doktorem neofilologii. Pracowała jako germanistka w Instytucie Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. Wojciech Jaruzelski był jej drugim mężem. Barbara Jaruzelska zmarła w 2017 roku. Mieli córkę Monikę oraz wnuka Gustawa.

Kariera polityczna i wojskowa Wojciecha Jaruzelskiego

W 1943 Jaruzelski dostał skierowanie do szkoły oficerskiej w ramach radzieckiego poboru do wojska, a następnie rozpoczął służbę w piechocie. Przeszedł szlak bojowy 1. Armii Wojska Polskiego i dowodził zwiadem pułku. Po kapitulacji Rzeszy powrócił do Polski i został skierowany m.in. do powiatu hrubieszowskeigo, by walczyć z podziemiem UPA. W 2947 roku wstąpił do Polskiej Partii Roboczniczej, a następnie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W1948 roku mianowano go majorem, rok później podpułkownikiem, a w 1953 roku pułkownikiem. Stopień generała armii otrzymał w 1973 roku. W latach 60. pełnił funkcję szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i był wiceministrem, a od 1960 roku ministrem obrony narodowej. Był także członkiem Komitetu Centralnego PZPR.

W 1981 roku został wybrany na I sekretarza KC PZPR i w tym samym roku Jaruzelski wprowadził w Polsce stan wojenny, stając na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. W 1989 roku został wybrany przez Zgromadzenie Narodowe na prezydenta Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. W 1990 roku wycofał się z życia politycznego.

W 2011 roku zdiagnozowano u Jaruzelskiego chłoniaka, a trzy lata później przeszedł rozległy udar mózgu. Zmarł w 2014 roku, a wczesniej, pomimo deklarowania przez większość życia ateizmu, przyjął katolickie sakramenty.

Książki Wojciecha Jaruzelskiego

Jaruzelski w swoich książkach zbiera swoje poglądy i oceny działań z czasów aktywności politycznej. W „Stan wojenny. Dlaczego...” uzasadnia motywy ogłoszenia stanu wojennego, przedstawiając jak wyglądało wszystko z jego perspektywy. Do tematu powracał do ostatniej swojej książki – w „Starsi o 30 lat" pisał o nim jako o mniejszym złu, ale jednak wciąż złu, z drugiej jednak strony Jaruzelski czuł moralny obowiązek, by bronić do końca honoru osób, które uczestniczyły w tych wydarzeniach. Niezmiennie też powtarzał, że stan wojenny był koniecznością.

Wojciech Jaruzelski
Data urodzenia

06.07.1923

Miejsce urodzenia

Kurów

Data śmierci

25.05.2014

Miejsce śmierci

Warszawa

Bibliografia
d11h34w

Podziel się opinią

6
1
Share
d11h34w

d11h34w
d11h34w
d11h34w