Trwa ładowanie...
d19zajr

Ronald Reagan

East News
Źródło: East News

Ronald Reagan był czterdziestym prezydentem Stanów Zjednoczonych. I najsłynniejszym aktorem, który doszedł do tak wysokiego stanowiska politycznego.

Ronald Reagan - biografia

Ronald Wilson Reagan przyszedł na świat 6 lutego 1911 roku. Pracował jako ratownik i komentator sportowy w rozgłośni radiowej, studiował ekonomię i socjologię. W 1937 roku Ronald Reagan zadebiutował w filmie ”Love Is on the Air”, następne były role w ”Cowboy from Brooklyn”, ”Brother Rat”, ”Naughty but Nice”, ”The Angel Wash Their Faces”, ”Juke Girl”, ”Kings Row”, ”The Last Outpost”, ”Hong Kong”, ”Tropic Zone”. Partnerował Shirley Temple, Ginger Rogers czy Humphrey'owi Bogartowi. To właśnie na planie filmowym Ronald Reagan poznał obie żony: Jane Wyman oraz Nancy Davis. Z każdą z nich Ronald Reagan doczekał się dwójki dzieci, w tym adoptowanego syna. Otrzymał tylko jedną nagrodę, Specjalnego Złotego Globa Hollywood Citizenship Award w 1957 roku. Lata 40. to oddział filmowy amerykańskich Sił Powietrznych, gdzie Ronald Reagan występował w wojskowych filmach krótkometrażowych, kręconych w celu instruktażowym. Powstały wówczas również ”Santa Fe Trail” oraz ”Desperate Journey”, a następnie Ronald Reagan związał się z produkcjami dla telewizji.

Ronald Reagan - polityka

W dwa lata po zakończeniu kariery aktorskiej Ronald Reagan starał się o fotel gubernatora Kalifornii: objął go dwukrotnie. Zasłynął z konserwatywnego podejścia m.in. do kary śmierci, odcinając się zdecydowanie od wszechobecnego ruchu hippisowskiego. Ronald Reagan wystartował na prezydenta USA (Partia Republikańska) w 1980 roku i wygrał wybory, stając na czele kraju na dwie kadencje. Polityka Ronalda Reagana opierała się na niechęci do ustroju komunistycznego oraz dążeniach do uzdrowienia amerykańskiej gospodarki. Zimna wojna i wyścig zbrojeń skutecznie napędzały gospodarkę, podatki redukowano, a sektor wojskowy był stale dofinansowywany.

Tempo rozwoju USA za czasów prezydentury Ronalda Reagana faktycznie wzrosło, dług publiczny jednak również się zwiększył i to aż trzykrotnie. Ronald Reagan finansował także polską opozycję w walce z komunizmem, widząc w tym najwyraźniej drogę do obalenia potęgi, jaka stanowiło ZSRR. Po przemówieniu w Stoczni Gdańskiej Ronald Reagan został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, przyznano mu tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Miasta Krakowa i zapomniano o przeszłości. A po wprowadzeniu w naszym kraju stanu wojennego, 23 grudnia 1981 roku to właśnie Ronald Reagan zadecydował o sankcjach gospodarczych wobec Polski. W 1983 roku Ronald Reagan ogłosił ”Gwiezdne wojny”, program obrony pod postacią systemu antyrakietowego w kosmosie.

Ronald Reagan – cytaty i zakończenie kariery

W 2004 roku nakładem Arwil Wydawnictwo ukazała się książka Ronalda Reagana. ”Moja wizja Ameryki” zawiera zebranych 40 najważniejszych przemówień polityka. Liczne powiedzenia i cytaty Ronalda Reagana przeszły do historii, a jego polityka była podobno jedną z bezpośrednich przyczyn wielkiego upadku ZSRR. Ronald Reagan nazwał je ”imperium zła”.

Przeżył zamach na jego osobę w dwa miesiące po rozpoczęciu pierwszej kadencji, dostał dwie Złote Maliny w kategorii Najgorsza Kariera i zasłynął jako prezydent rozwodnik, który dodatkowo jakiś czas później wziął drugi ślub z ciężarną. Ronaldowi Reaganowi udało się wygrać w walce o fotel prezydencki z byłym prezydentem USA, Jimmym Carterem. Odszedł na emeryturę, zachorował na Alzheimera, ale Ronald Reagan do końca swoich dni był szczęśliwy z żoną Nancy, przy której odgrywał swoją najważniejszą życiową rolę od 1951 roku.

Ronald Reagan
Miejsce urodzenia

Tampico, Illinois

Data śmierci

05.06.2004

Miejsce śmierci

Los Angeles, Kalifornia

Bibliografia
d19zajr

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19zajr
d19zajr
d19zajr