Trwa ładowanie...

Oślizłe macki przeszłości. Recenzja "Spider-Man i Czarna Kotka: Zło, które ludzie czynią"

Wydaje się, że ostatnimi czasy Spider-Man nie ma dobrej prasy. Nic nowego. Ale nie chodzi tu bynajmniej o liczne złośliwości publikowane przez pieniącego się J. Jonaha Jamesona na łamach dziennika "Daily Bugle", tylko nie najlepsze recenzje wydawanych u nas przygód Człowieka-Pająka. Zresztą kolejne komiksy regularnej serii zbierają zasłużone cięgli, bo na tle takiej "Ms. Marvel", czyli, z grubsza rzecz zarysowując, konkurencyjnego tytułu młodzieżowego, Spidey wypada cokolwiek blado. Dlatego "Zło, które ludzie czynią", choć niedoskonałe, to historia prezentująca się o niebo lepiej niż męczące i coraz bardziej wydumane pomysły Dana Slotta.

Oślizłe macki przeszłości. Recenzja "Spider-Man i Czarna Kotka: Zło, które ludzie czynią"Źródło: Egmont
d1l1wlh
d1l1wlh

Co nie znaczy, że Kevinowi Smithowi pisało się łatwo, przeciwnie. Scenariusz powstawał na raty i wydawanie komiksu ze Spider-Manem i Czarną Kotką zarzucono po trzech zeszytach, aby całość dokończyć dopiero po paru latach. Żadne pęknięcie fabularne nie jest jednak widoczne, choć Smith ma ewidentne problemy z utrzymaniem tempa i serwowaniem licznych wolt; innymi słowy, za często przyśpiesza przed zakrętami i zwalnia na autostradach. Ewidentnie największą frajdę sprawia mu nakreślenie przeładowanych seksualnym napięciem relacji między Peterem a Felicią.

Smith ma dryg do dialogu i aż chciałoby się przeczytać zwyczajną operę mydlaną o tych dwoje. Bo aspekt superbohaterski jest tutaj poniekąd rozwodniony (choć gościnne występy znanych i lubianych robią robotę), bo drugi i trzeci akt przyporządkowany został tematom, z którymi Smith radzi sobie z niejakim trudem. Opowiada bowiem o przypadkach przemocy domowej i wykorzystywania seksualnego, gwałtach na randkach i pedofilii, a wszystko to okraszone jest lekką i radosną kreską Terry'ego Dodsona, chętnie eksponującego kobiece atrybuty Czarnej Kotki, co chwilami kreuje pewien dysonans. Z drugiej jednak strony nie sposób nie docenić, że opowiastka jawiąca się na początku jako kolejna potyczka z byle jakim złoczyńcą porusza poważne zagadnienia bez tabloidowego zacięcia. Bo dla Smitha nie jest to sensacyjny wymyk fabularny, ale esencja komiksu.

"Zło, które ludzie czynią" przywraca wiarę, że w katalogu Pająka znajduje się jeszcze niejedna godna uwagi pozycja, która może stanowić alternatywę do serii podstawowej. Oby je odszukano.

Ocena: 7/10

d1l1wlh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l1wlh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj