Trwa ładowanie...

Olga Tokarczuk na Bruno Schulz Festival: "Będę robić wszystko, aby pozostać przy pisaniu"

"Dziękuję, że państwo tak tłumnie przybyli. Dobrze, że nie pada". Tymi słowami Olga Tokarczuk przywitała tłumy na placu Wolności we Wrocławiu.

Olga Tokarczuk na Bruno Schulz Festival: "Będę robić wszystko, aby pozostać przy pisaniu"Źródło: PAP
d2dx1s4
d2dx1s4

10 października Olga Tokarczuk dołączyła do grona noblistów. Jeszcze przed ogłoszeniem nazwisk laureatów Literackiej Nagrody Nobla pisarka potwierdziła swój udział na Bruno Schulz Festival we Wrocławiu. Organizatorzy wydarzenia musieli zmierzyć się z nagłym wzrostem zainteresowania zebrania z autorką "Biegunów" i przenieść się do większej sali Narodowego Forum Muzyki. Ci, którym nie udało się zdobyć biletu na spotkanie, oglądali jego transmisję na pobliskim placu Wolności.

Podczas niedzielnego spotkania organizator festiwalu Ireneusz Grin wspomniał, że liczył się z faktem, że Olga Tokarczuk zostanie w tym roku noblistką. Zresztą rozmawiał telefonicznie z pisarką kilka minut przed telefonem od noblowskiej komisji i sam grzecznie stwierdził, że musi się rozłączyć, aby ktoś ważny mógł ogłosić literatce dobrą nowinę.

Olga Tokarczuk honorową obywatelką miasta Wrocław

Olgę Tokarczuk oficjalnie powitał prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. W czerwcu br. pisarka została odznaczona honorowym obywatelstwem miasta. Gospodarz Wrocławia podkreślił, że "dziś drogowskazem dla nas jest Olga Tokarczuk i jej twórczość". Na ręce pisarki złożył symboliczne klucze do miasta Wrocławia.

Z podziękowaniami wystąpił również sekretarz Wisławy Szymborskiej, Michał Rusinek. - Jadąc tu, po prostu zastanawiałem się, czy nie przywieźć podania o pracę. Mam naprawdę dobre CV, przez 15 lat pracowałem dla noblistki i mam tylko 7 lat przerwy - zażartował. W imieniu zmarłej poetki podarował kolejnej laureatce Literackiej Nagrody Nobla figurkę pochodzącą z mieszkania Wisławy Szymborskiej. Przedstawia ona kota, który pilnuje stosu książek.

Tłumy na placu Wolności we Wrocławiu oglądały transmisję spotkania z Olgą Tokarczuk. WP.PL
Tłumy na placu Wolności we Wrocławiu oglądały transmisję spotkania z Olgą Tokarczuk. Źródło: WP.PL

Pierwsze spotkanie noblistki z polskimi czytelnikami

Olga Tokarczuk w rozmowie z Katarzyną Kartner opowiedziała, w jakich okolicznościach dowiedziała się o przyznaniu jej Nagrody Nobla. Jechała wówczas z mężem Grzegorzem autostradą z Poczdamu do Bielefeld, gdzie miała spotkać się z niemieckimi czytelnikami. Pisarka zorientowała się przed odebraniem połączenia, że początek numeru +46 zwiastuje rozmowę ze Szwecji. Nie spodziewała się jednak, że to telefon od Akademii Noblowskiej. Gdy poinformowano ją o nagrodzie za rok 2018, zaczęła powtarzać słowa "nie, nie, to niemożliwe".

Pisarka powiedziała, że została wychowana w podziwie wobec kobiet nauki. - Mój ojciec wychował mnie, stawiając mi na wzór Marię Skłodowską-Curie. (....) Myślę, że ona wciąż jest wzorem dla wielu dziewczynek, które wychodzą poza schemat, poza ustalony wzór - przyznała.

d2dx1s4

Olga Tokarczuk nie chce być wyrocznią moralności

Zapytana, czy obawia się tego, że po zostaniu laureatką Nobla stanie się autorytetem moralnym, Olga Tokarczuk przyznała, że odczuła już efekt takiego myślenia. - Będę robić wszystko, aby pozostać przy pisaniu, a nie wygłaszaniu prostych komunikatów - powiedziała. Dodała, że jej zdaniem siła przekazu literatury jest potężniejsza niż proste wygłaszanie morałów.

O rozumieniu historii Olga Tokarczuk powiedziała: - Nic co nam się przydarza, nie jest jednoznaczne. To jest powód, dla którego zaczęłam pisać. Najbardziej odczuła to w trakcie pisania "Ksiąg jakubowych". Noblistka powiedziała, że jako osoba wychowana w XXI wieku nie może być ślepa na sprawy, które kiedyś były ignorowane. Dlatego dziś szczególną uwagę zwraca na nieobecność kobiet w historii, co jest zafałszowaniem faktów.

Pisarka o feminizmie i ekologii

Noblistka przyznała, że sama lubi "literaturę, która mnie dźgnie, która zmierzy mnie z poczuciem dyskomfortu". Prozą spod jej pióra, która przyniosła jej najwięcej satysfakcji, to "Anna Inn w grobowcach świata". - Pisałam ją, kiedy uczyłam się korzystać ze swojej kobiecej siły(...) czerpać z tej energii, którą my kobiety mamy, która daje życie, ale jest też energią buntu i nawoływania do rebelii.

Na placu Wolności we Wrocławiu zebrali się liczni czytelnicy prozy Olgi Tokarczuk. East News
Na placu Wolności we Wrocławiu zebrali się liczni czytelnicy prozy Olgi Tokarczuk. Źródło: East News

Ważne są dla niej również postulaty praw zwierząt. - Za 50 lat jak się spotkamy, to będziemy się wstydzić, że jedliśmy mięso. Jestem przekonana, że tak będzie - oznajmiła. Noblistka przyznała, że cieszy ją fakt, że ludzkość robi krok w stronę natury i stara się stawiać na równych prawach z innymi zwierzętami.

d2dx1s4

Jej proza nie należy do najłatwiejszych

Twórczość Olgi Tokarczuk oscyluje w granicach realizmu magicznego, stąd interpretacje poszczególnych historii trudno odnosić do faktów. Jak mawia polska noblistka: “nie da się obronić realizmu bez krztyny metafizyki”. Dodała, że żyjemy w świecie zmian paradygmatów i musimy zbudować nowy sposób rozumienia świata.

- Z wykształcenia jestem psycholożką, psychoterapeutką i w tym zawodzie zawsze mówiło się, że rzeczywiste jest to, co jest przeżywane. Więc jeśli twój pacjent mówi, że widzi duchy, to, to jest rzeczywiste i trzeba się tym zająć - powiedziała.

Dlatego przyznaje, że gdy słyszy od czytelników pytanie, czy to co napisała jest prawdą, opadają jej ręce. - Kiedy siadam do pisania powieści to zakładam, że kreuję taką wersje rzeczywistości, która nie jest prawdą, ale i nie jest fałszem - powiedziała. Olga Tokarczuk boi się, że w epoce fake newsów ktoś może domagać się od literatury wyłącznie sprawdzalnych informacji, a nie spełnienie tego wymogu traktować jako powód do ocenzurowania sztuki.

d2dx1s4

- Spadają kompetencje czytelnicze, ludzie traktują literaturę rozrywkowo. Nie lubię podziału literatury na gatunki, bo to robi z niej towar do sprzedaży. Ludzie koncentrują się tylko na tym, że "ja czytam tylko kryminały", a to jest konsumpcja a nie czytanie - oceniła.

Śmiech na sali wywołały słowa Olgi Tokarczuk o postawie jej odbiorców. - Wiem, że dużo czytelników zaczyna z entuzjazmem czytać "Ksiegi jakubowe" i potem ich nie kończy - nawiązała do słów ministra kultury Piotra Glińskiego. Zażartowała, że najlepszą receptą jest dwutygodniowa choroba, która zmusi do pozostania w łóżku i uważnego oddania się lekturze. Ułatwienia nie będzie, gdyż pisarka przyznała, że nie potrafiłaby stworzyć bryku ze swoich obszernych powieści.

d2dx1s4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dx1s4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj