Trwa ładowanie...
historia
23 kwietnia 2010, 13:45

NSA: akta IPN nie dla autorów książek beletrystycznych

NSA: akta IPN nie dla autorów książek beletrystycznychŹródło: Inne
d1vk91o
d1vk91o

IPN miał w 2006 r. prawo odmówić literatowi Wojciechowi Pogonowskiemu dostępu do akt procesu Jacka Kuronia i Adama Michnika z 1968 r., potrzebnych mu do pisania powieści - uznał w piątek Naczelny Sąd Administracyjny.

NSA oddalił kasację Pogonowskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który także przyznał rację IPN w tym sporze. Wyrok NSA jest prawomocny.

Pogonowski, który pisze kolejną część powieści historycznej, chciał ją osadzić w realiach PRL i po to był mu potrzebny dostęp do przechowywanych dziś w IPN akt sądowych ze spraw po wydarzeniach marca 1968 r.

W 2006 r. prezes Janusz Kurtyka odmówił, powołując się na ówczesną ustawę o IPN, która stanowiła, że IPN udostępnia swe akta do celów naukowych i badawczych, a działalność literacka w tym się nie mieści.

d1vk91o

Odmowę Pogonowski zaskarżył do WSA, który w 2007 r. ją podtrzymał. Wtedy skarżący złożył kasację do NSA, przed którym dowodził, że akta powinny mu być udostępnione na podstawie ustawy o narodowym zasobie archiwalnym, a nie ustawy o IPN.

NSA nie podzielił tego poglądu i podtrzymał odmowę. Podkreślono, że w ustawie o IPN nie było zapisu, że w sprawach nią nie uregulowanych stosuje się ustawę o archiwach - a wtedy skarżący mógłby się na taki argument powoływać.

Pogonowski powiedział po wyroku, że nie złoży do IPN kolejnego wniosku o dostęp do akt, a w swej książce zostawi niedokończone wątki.

- IPN odegrał w tym przypadku taką rolę, jak cenzura w PRL - oświadczył.

d1vk91o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vk91o

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj