WP

Nike 2018 trafiła do Marcina Wichy

Pozycja Wichy okazała się lepsza od sześciu konkurencyjnych dzieł. Prestiżową nagrodę Nike dla najlepszej polskiej książki przyznano 7 października. Zwycięzcę wytypowało jury pod przewodnictwem Marka Zaleskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nagroda Nike
Nagroda Nike (East News)
WP

Sędziowie tytuł najlepszej książki roku przyznali zbiorowi "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" Marcina Wichy.

Jej autor został uhonorowany statuetką Nike oraz nagrodą pieniężną w wysokości 100 tys. zł. Nagrodę Plebiscytu Czytelników Gazety Wyborczej również dostał Marcin Wicha.

Gratulujemy!

WP
Rozdanie nagrody Nike TVN24
Podziel się

Warto dodać, że uroczystość, która odbyła się już po raz 22., charakterem nie odbiegała od tych z poprzednich lat. Za to widzowie mogli wypatrzyć ciekawy szczegół - znaczek z napisem "Konstytucja" na klapie marynarki Adama Michnika. Publicysta na zakończenie uroczystości powiedział kilka słów.

- Naszej władzy dobra zmiana się nie udała - stwierdził Michnik. - Nie mam żadnej wątpliwości i mogę to powiedzieć w trudnych, ciemnych czasach ku pokrzepieniu serc, że za rok kandydaci do nagrody będą równie pokrzepiający i za rok nie damy się temu, co w cudzysłowie nazywa się dobrą zmianą.

Adam Michnik na rozdaniu Nike z charakterystycznym znaczkiem w klapie TVN24
Podziel się
WP

Do finału konkursu o nagrodę Nike przeszło siedem pozycji. Trzy z nich to tomy poezji:

"Pamięć operacyjna" Ewy Lipskiej,
"Stance" Jerzego Kronholda,
"Druga ręka" Wojciecha Bonowicza.

Kolejne to zbiory esejów lub opowiadań:

"Mikrotyki" Pawła Sołtysa,
"Rejwach" Mikołaja Grynberga
"Rzeczy, których nie wyrzuciłem" Marcina Wichy.

WP
Materiały prasowe
Podziel się

Była też biografia: "Sendlerowa. W ukryciu" autorstwa Anny Bikont. Zabrakło powieści. W tym roku żadna nie przeszła do ścisłego finału.

Utwory oceniało spore grono jurorów: Agata Dowgird, Joanna Krakowska, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Paweł Próchniak, Paweł Rodak, Joanna Szczęsna i Andrzej Werner. Jury debatowało pod przewodnictwem Marka Zaleskiego.

Polub WP Książki
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP