Trwa ładowanie...

Nike 2018 trafiła do Marcina Wichy

Pozycja Wichy okazała się lepsza od sześciu konkurencyjnych dzieł. Prestiżową nagrodę Nike dla najlepszej polskiej książki przyznano 7 października. Zwycięzcę wytypowało jury pod przewodnictwem Marka Zaleskiego.

Nike 2018 trafiła do Marcina WichyŹródło: East News
dbyulev
dbyulev

Sędziowie tytuł najlepszej książki roku przyznali zbiorowi "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" Marcina Wichy.

Jej autor został uhonorowany statuetką Nike oraz nagrodą pieniężną w wysokości 100 tys. zł. Nagrodę Plebiscytu Czytelników Gazety Wyborczej również dostał Marcin Wicha.

Gratulujemy!

Rozdanie nagrody Nike TVN24
Rozdanie nagrody Nike Źródło: TVN24

Warto dodać, że uroczystość, która odbyła się już po raz 22., charakterem nie odbiegała od tych z poprzednich lat. Za to widzowie mogli wypatrzyć ciekawy szczegół - znaczek z napisem "Konstytucja" na klapie marynarki Adama Michnika. Publicysta na zakończenie uroczystości powiedział kilka słów.

dbyulev

- Naszej władzy dobra zmiana się nie udała - stwierdził Michnik. - Nie mam żadnej wątpliwości i mogę to powiedzieć w trudnych, ciemnych czasach ku pokrzepieniu serc, że za rok kandydaci do nagrody będą równie pokrzepiający i za rok nie damy się temu, co w cudzysłowie nazywa się dobrą zmianą.

Adam Michnik na rozdaniu Nike z charakterystycznym znaczkiem w klapie TVN24
Adam Michnik na rozdaniu Nike z charakterystycznym znaczkiem w klapie Źródło: TVN24

Do finału konkursu o nagrodę Nike przeszło siedem pozycji. Trzy z nich to tomy poezji:

"Pamięć operacyjna" Ewy Lipskiej,
"Stance" Jerzego Kronholda,
"Druga ręka" Wojciecha Bonowicza.

dbyulev

Kolejne to zbiory esejów lub opowiadań:

"Mikrotyki" Pawła Sołtysa,
"Rejwach" Mikołaja Grynberga
"Rzeczy, których nie wyrzuciłem" Marcina Wichy.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Była też biografia: "Sendlerowa. W ukryciu" autorstwa Anny Bikont. Zabrakło powieści. W tym roku żadna nie przeszła do ścisłego finału.

Utwory oceniało spore grono jurorów: Agata Dowgird, Joanna Krakowska, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Paweł Próchniak, Paweł Rodak, Joanna Szczęsna i Andrzej Werner. Jury debatowało pod przewodnictwem Marka Zaleskiego.

dbyulev
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbyulev

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj