Trwa ładowanie...
d3373r5

Anna Bikont

Anna Bikont publikuje książki oraz zbiory reportaży.

Anna Bikont – życiorys

Anna Bikont jest absolwentką biologii oraz psychologii i to właśnie ta ostatnia dziedzina nauki ją zafascynowała bardziej. Została asystentką na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Psychologii. Pracowała w podziemnym ”Tygodniku Mazowsze” Solidarności w latach 1981-1989, a kolejno na dłużej związała się z ”Gazetą Wyborczą”.

Anna Bikont – życie prywatne

Anna Krystyna Kruczkowska przyszła na świat w Warszawie jako córka polskiej dziennikarki Wilhelminy Skulskiej-Kruczkowskiej (to pierwotnie Lea Horowitz) i Andrzeja Kruczkowskiego. Ma siostrę, Marię. Mężem Anny Kruczkowskiej był zmarły w 2017 roku w wypadku samochodowym reżyser, dziennikarz i krytyk kulinarny, Piotr Bikont, po którym dziennikarka i reporterka nosi obecne nazwisko. Para doczekała się dwóch córek – Maniuchy i Aleksandry. Po rozwodzie żoną Bikonta była aktorka, Mirosława Olbińska.

Anna Bikont – książki

Anna Bikont wraz z Joanną Szczęsną z powodzeniem nakłoniły nawet słynącą z niechęci do mówienia o sobie Wisławę Szymborską do współpracy przy jej biografii. Było to początkiem ciekawej znajomości, a autorki książki chętnie razem tworzą. Anna Bikont publikuje pozycje literackie na rodzimym rynku książkowym nieprzerwanie od 1990 roku. W księgarniach możemy znaleźć jej książki wydane nakładem m.in. takich oficyn, jak Wydawnictwo Agora, Fundacja Shalom, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Wydawnictwo Czarne czy Znak Społeczny Instytut Wydawniczy Sp. z o.o.

Anna Bikont – nagrody za działalność literacką

Anna Bikont została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Ma na koncie również prestiżowy tytuł doktora honoris causa jednego ze szwedzkich uniwersytetów. Za działalność literacką autorkę uhonorowano Europejską Nagrodą Książkową, Nagrodą Wielką Fundacji Kultury (wraz z Joanną Szczęsną), Nagrodą Literacką m.st. Warszawy, Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki oraz Nagrodą im. Adama Mickiewicza. Anna Bikont była także dwukrotnie nominowana do Nagrody Literackiej ”Nike” i znalazła się w finale (2005 i 2018).

d3373r5

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3373r5
d3373r5
d3373r5