Trwa ładowanie...
di1abed
26-09-2015 00:00

My z Jedwabnego

książka
Oceń jako pierwszy:
di1abed
My z Jedwabnego
Rok wydania
Inne
Źródło: Inne

Czy i co można jeszcze napisać o Jedwabnem po Sąsiadach Jana T. Grossa? Dla Anny Bikont od początku było jasne, że jego książka nie zamyka, ale otwiera temat - prawdziwą puszkę Pandory.

My z Jedwabnego to bardzo osobisty zapis (prowadzony od sierpnia 2000 roku do 1 lutego 2004 roku w formie dziennika) żmudnego dochodzenia do prawdy, prawdy o wydarzeniach kilku lipcowych dni 1941 roku i wszystkich ich późniejszych konsekwencjach, ale przede wszystkim prawdy o ludziach. Których autorka znajdowała w Polsce, Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej. Są wśród nich niedoszłe ofiary, mordercy, świadkowie, nieliczni Sprawiedliwi; drugie pokolenie naznaczone zbrodnią: dzieci ofiar i dzieci morderców; ci, którzy wiedząc od zawsze o zbrodni nie chcą przerwać milczenia i ci, którzy odważnie zmierzyli się z prawdą, nawet jeżeli ta prawda oznacza, że w swym ojcu muszą dostrzec mordercę.

Ich portrety, barwne, poruszające, tragiczne, czasem tragikomiczne, zanurzone w przeszłości i sięgające teraźniejszości, to drugi obok dziennika, fundament opowieści Anny Bikont. Bohaterem jest też miasteczko Jedwabne, dziś po sześćdziesięciu latach od zbrodni.

Autorka tropi, jak przechowała się pamięć o niej, co dzieje się w społeczności skonfrontowanej z czarnymi kartami swej historii. Książkę otwiera odtworzony w internecie wirtualny sztetł Radziłów, unicestwiony w tym samym czasie co Jedwabne, i zrekonstruowana pracowicie mapa przedwojennego, żydowskiego Jedwabnego z odtworzonymi domami i nazwiskami ich mieszkańców.

My z Jedwabnego
Numer ISBN

83-7337-694-1

Wymiary

180x256

Gatunek

Literatura faktu,Reportaż,Literatura faktu,Reportaż,Literatura faktu,Reportaż

Oprawa

6

Liczba stron

352

Inne wydania

Sękowa - 2012-07-10, Sękowa - 2015-10-21

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
di1abed
di1abed
di1abed