Trwa ładowanie...

Nie żyje Natalia Rolleczek. Autorka książek dla dzieci miała 100 lat

Nie żyje Natalia Rolleczek, autorka książek dla dzieci i młodzieży. Twórca takich tytułów jak "Drewniany różaniec", "Zwariowana noc" czy "Kochana rodzinka i ja" miała 100 lat.

Share
Nie żyje Natalia Rolleczek. Autorka książek dla dzieci miała 100 latŹródło: Youtube.com
d2mftna

Nie żyje Natalia Rolleczek

Natalia Rolleczek urodziła się 16 lutego 1919 w Zakopanem. Przed II wojną światową przebywała w sierocińcu, prowadzonym przez zakon sióstr felicjanek.

Natalia Rolleczek zasłynęła dzięki swojej debiutanckiej powieści "Drewniany różaniec" z 1945 r. Rok później książka została uznana przez ministerstwo jako lektura zalecana w bibliotekach licealnych i wykorzystywano ją w antykościelnej propagandzie PRL-u. W 1964 r. doczekała się ekranizacji, którą zrealizowali Ewa i Czesław Petelscy. Natalia Rolleczek zagrała w filmie samą siebie.

W 1978 r. po wyborze kardynała Karola Wojtyły na papieża, Rolleczek odcięła się od antykościelnego przekazu swojej debiutanckiej książki. Z Janem Pawłem II poznali się jeszcze w czasie II wojny światowej, podczas której nawiązali ogromną przyjaźń.

d2mftna

Rolleczek była twórcą wielu książek dla dzieci i młodzieży, ale także powieści historycznych i dramatów. W 1976 r. je powieść "Kochana rodzinka i ja" została najpopularniejszą książką w plebiscycie czytelników "Płomyka". W 1980 r. otrzymała nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość artystyczną dla dzieci i młodzieży.

Jest bohaterką filmu dokumentalnego "Tala od różańca" zrealizowanego przez Sławomira Rogowskiego i Stanisława Zawiślińskiego w 2012.

Związana była z Bogumiłem Koromblem. Miała również dwóch synów, Pawła i Huberta.

d2mftna
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mftna