Trwa ładowanie...
ycipk-1wk6mp

Nie żyje Natalia Rolleczek. Autorka książek dla dzieci miała 100 lat

Nie żyje Natalia Rolleczek, autorka książek dla dzieci i młodzieży. Twórca takich tytułów jak "Drewniany różaniec", "Zwariowana noc" czy "Kochana rodzinka i ja" miała 100 lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nie żyje Natalia Rolleczek. Autorka książek dla dzieci miała 100 lat
Nie żyje Natalia Rolleczek. Autorka książek dla dzieci miała 100 lat (Youtube.com)
ycipk-1wk6mp

Nie żyje Natalia Rolleczek

Natalia Rolleczek urodziła się 16 lutego 1919 w Zakopanem. Przed II wojną światową przebywała w sierocińcu, prowadzonym przez zakon sióstr felicjanek.

Natalia Rolleczek zasłynęła dzięki swojej debiutanckiej powieści "Drewniany różaniec" z 1945 r. Rok później książka została uznana przez ministerstwo jako lektura zalecana w bibliotekach licealnych i wykorzystywano ją w antykościelnej propagandzie PRL-u. W 1964 r. doczekała się ekranizacji, którą zrealizowali Ewa i Czesław Petelscy. Natalia Rolleczek zagrała w filmie samą siebie.

ycipk-1wk6mp

W 1978 r. po wyborze kardynała Karola Wojtyły na papieża, Rolleczek odcięła się od antykościelnego przekazu swojej debiutanckiej książki. Z Janem Pawłem II poznali się jeszcze w czasie II wojny światowej, podczas której nawiązali ogromną przyjaźń.

Rolleczek była twórcą wielu książek dla dzieci i młodzieży, ale także powieści historycznych i dramatów. W 1976 r. je powieść "Kochana rodzinka i ja" została najpopularniejszą książką w plebiscycie czytelników "Płomyka". W 1980 r. otrzymała nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość artystyczną dla dzieci i młodzieży.

Jest bohaterką filmu dokumentalnego "Tala od różańca" zrealizowanego przez Sławomira Rogowskiego i Stanisława Zawiślińskiego w 2012.

Związana była z Bogumiłem Koromblem. Miała również dwóch synów, Pawła i Huberta.

ycipk-1wk6mp
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1wk6mp

ycipk-1wk6mp
ycipk-1wk6mp