Marian Pilot nie żyje. Wybitny autor miał 86 lat
Marian Pilot był pisarzem, dziennikarzem i scenarzystą filmowym. Największe uznanie przyniosły mu powieści "Sień" i "Pióropusz", za którą w 2011 r. przyznano mu Literacką Nagrodę "Nike".
Jak donosi "Gazeta Wyborcza", Marian Pilot zmarł wieczorem 2 lutego w Szpitalu Praskim w Warszawie. Wiadomość o śmierci autora przekazała rodzina i bliscy. Marian Pilot urodził się 6 grudnia 1936 r. we wsi Siedlików (woj. wielkopolskie). Był absolwentem dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim i członkiem ZMP. Pod koniec lat 50. rozpoczął pracę w dziale kulturalnym Polskiej Agencji Prasowej.
W kolejnych latach był związany z redakcjami takich pism jak "Wiadomości filmowe", "Na przełaj", "Tygodnik Kulturalny". W latach 80. pracował w redakcji filmów fabularnych Telewizji Polskiej i Ludowej Spółdzielni Wydawniczej. W latach 2003–2006 był członkiem rady nadzorczej TVP.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowe twarze TVP
Pisarska kariera Mariana Pilota
Marian Pilot był autorem powieści, opowiadań, esejów. Za "Pióropusz" (2010) zdobył Nagrodę Literacką "Nike", jego debiut poetycki "Dzikie mięso" zajął I miejsce w XVIII Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Artura Fryza. Pilot był też laureatem nagrody literackiej im. Władysława Reymonta oraz nagrody im. Stanisława Piętaka (za powieść "Sień"). Otrzymał Złoty Krzyż Zasługi i odznaczenie Zasłużony Działacz Kultury.
"Już w debiutanckim tomie opowiadań ‘Panny szczerbate’ (1962) zaznaczyły się umiejętności stylizatorskie Pilota, oryginalne słownictwo, skłonność do posługiwania się formami paraboli, groteski, karykatury" - czytamy w tomie "Literatura polska. Przewodnik encyklopedyczny" wydanym przez PWN.
- Marian Pilot to autor, który łączy tematykę plebejską z wyrafinowaną formą i świetnym, bardzo twórczym językiem - mówił o nim Józef Hen.
- Walorem pisarstwa Mariana Pilota jest językowy wigor i niebanalna erudycja, stosowane z ogromną zręcznością formy stylizacyjne: parodia, groteska, pastisz, aluzja - mówił Janusz Krasiński. - Walory pisarstwa Mariana Pilota sytuują go razem z wywodzącymi się z chłopów wybitnymi pisarzami: Julianem Przybosiem, Stanisławem Piętakiem, Tadeuszem Nowakiem, Edwardem Stachurą.