Trwa ładowanie...
komiks
23-04-2010 13:20

Neil Gaiman w świecie komiksu

Neil Gaiman w świecie komiksuŹródło: Inne
d2c6p9g
d2c6p9g

Kiedy Neil Gaiman miał 15 lat spytano go w jaki sposób chciałby zarabiać na życie -
"Chciałbym pisać amerykańskie komiksy"
- odpowiedział. Zamiast porady jak osiągnąć cel, zasugerowano mu zawód księgowego.

Ta odpowiedź spowodowała, że porzucił swoje marzenia aż do 1984 roku, kiedy zwrócił uwagę na komiks Alana Moora Swamp Thing. Kupił go i wpadł po uszy. Parę lat później Alan Moore będzie tym, który nauczy go pisania scenariuszy do komiksów.

W 1986 roku Neil spotkał wydawcę Karen Berger i zdecydował się wysłać jej swój scenariusz Jack in the Green. Karen przeczytała scenariusz i podczas następnego ich spotkania Neil zdołał przekonać ją by wraz z Davem McKeenem zaangażowała go do komiksu Black Orchid.

W 1989 roku Neil rozpoczął pisanie scenariuszy do nowej serii - serii jak się wkrótce okaże najsłynniejszej do dziś dnia - Sandman. Tytułowy bohater nie jest zwalczającym zbrodnię Wesley'em Doddsem z wcześniejszych komiksów pisanych przez Gaimana.

d2c6p9g

Sandman podbił nie tylko serca czytelników. Został jak żaden inny komiks na świecie uhonorowany wieloma nagrodami, w tym najbardziej prestiżową nagrodą - World Fantasy - w kategorii Najlepsze Opowiadanie. Do dnia dzisiejszego jest to jedyny przypadek w historii przyznawania tej nagrody, kiedy komiks otrzymał nagrodę literacką.

Gaiman nigdy nie porzucił do końca świata Sandmana i często umieszczał jego reminiscencje w różnych, późniejszych swoich dziełach np.: The Time of your Life i The High Cost of Living.

Największym dowodem wpływu, jaki wywarła twórczość Neila Gaimana na rozwój komiksu, jest zmiana w sposobie ich wydawania. Niegdyś, jeszcze kilkanaście lat temu, komiksy były uważane za jedynie niewiele trwalsze niż gazeta codzienna. Stąd trudno było dostać wszystkie tytuły w jednej serii.

Z powodu wielkiej popularności Gaimana zaczęto komiksy kolekcjonować jak książki. Początkowo zaczęto wydawać je w miękkiej oprawie, potem w twardej lakierowanej, tak jak europejskie komiksy belgijskie czy też francuskie.

d2c6p9g

Podczas pisania Sandmana Gaiman pracował nad Miracleman. Rozpoczął prace od 8 odcinka i kontynuował, aż do chwili gdy wydawca zrezygnował z wydawania tej serii.

Gaiman napisał także The books of Magic - mini serię o przygodach Tima Huntera - młodzieńca obdarzonego niesamowitym darem magii. Bohater musi dokonać wyboru czy doskonalić swój dar, czy go odrzucić i żyć jak normalny człowiek.

Niewątpliwie wpływ Gaimana na świat komiksu jest bezsporny, podobnież jak i jego dokonania w literaturze. W Polsce powieści Gaimana wydaje wydawnictwo MAG. Do dnia dzisiejszego ukazały się: Nigdziebądź, Gwiezdny Pył, Dym i Lustra oraz Amerykańscy Bogowie - największe dzieło Gaimana, nagrodzona wieloma nagrodami na świecie, w tym Hugo 2002, nominowana do World Fantasy Award 2002 oraz Nebula 2002, uznana za najlepszą książkę roku w Stanach Zjednoczonych. Również w Polsce Amerykańscy Bogowie odnieśli ogromny sukces komercyjny i literacki.

d2c6p9g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2c6p9g