Trwa ładowanie...
d4at2ad
poezja
23 kwietnia 2010, 13:47

Natalia Gorbaniewska doktorem honorowym UMCS

d4at2ad
d4at2ad

Wybitna poetka rosyjska, dziennikarka, tłumaczka literatury polskiej i działaczka ruchu oporu Natalia Gorbaniewska otrzymała w piątek w Lublinie tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Senat UMCS nadał Gorbaniewskiej ten tytuł w uznaniu dla jej nacechowanej walką o prawa człowieka, głęboko humanistycznej i wrażliwej moralnie postawy życiowej, bezkompromisowej służby prawdzie, wyróżniającej się głębokim humanizmem twórczości literackiej. Ponadto została ona uhonorowana za przyswajanie dorobku kultury polskiej odbiorcy rosyjskiemu.

List gratulacyjny do Gorbaniewskiej wystosował prezydent RP Lech Kaczyński. Wyraził w nim szacunek dla jej prawości i odwagi, które okazała m.in. współorganizując demonstrację w Moskwie w 1968 r. przeciwko wejściu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji. Gorbaniewska była za to więziona m.in. w szpitalu psychiatrycznym. W 1975 r. została zmuszona do opuszczenia kraju. Osiedliła się w Paryżu.

„Jako działacz dawnej antykomunistycznej opozycji demokratycznej oraz jako prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, chcę za to inspirujące świadectwo serdecznie podziękować. Życzę wielu lat satysfakcjonującej, owocnej pracy na rzecz wzajemnego poznania i zbliżenia między narodami polskim i rosyjskim, a także wszelkiej pomyślności osobistej” - napisał prezydent Kaczyński.

d4at2ad

Gorbaniewska w swoim krótkim wystąpieniu wspomniała nadanie przez UMCS 11 lat temu tytułu doktora honorowego jej nieodżałowanemu przyjacielowi Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu .
- Nie marzyłam nawet, że będę tutaj stać, można powiedzieć, na jego miejscu - powiedziała.

Natalia Gorbaniewska (ur. 1936 r. w Moskwie) w kwietniu 2005 r. uzyskała obywatelstwo polskie. Współpracowała z redakcjami rosyjskich pism emigracyjnych „Kontinent” i „Russkaja mysl”, w których m.in. relacjonowała wydarzenia z Polski. Obecnie jest członkiem redakcji wydawanego w Polsce rosyjskojęzycznego miesięcznika „Nowaja Polsza”. Od 2006 r. przewodniczy jury Europejskiej Nagrody Literackiej Angelus.

Przetłumaczyła na rosyjski m.in. dwa tomy Historii estetyki Władysława Tatarkiewicza , utwory Marka Hłaski , Tadeusza Konwickiego , Gustawa Herlinga-Grudzińskiego , Sławomira Mrożka , Cypriana Kamila Norwida , Juliana Tuwima , Czesława Miłosza , Krzysztofa Baczyńskiego i innych. Tłumaczyła także teksty polskich publicystów m.in. Jacka Kuronia , Adam Michnika , Jerzego Giedroycia.

Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie translatoryki i przyswajania kulturze światowej literatury polskiej została wyróżniona nagrodą „Kultury” w 1990 r. i polskiego PEN Clubu w 1991 r.

Jej poezja uznawana jest za oryginalne zjawisko w kulturze rosyjskiej, krytycy nazywają ją poezją wyostrzonego słuchu moralnego i wrażliwości aksjologicznej.

Gorbaniewska jest 64. osobą uhonorowaną tytułem doktora honoris causa UMCS.

d4at2ad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4at2ad

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj