Trwa ładowanie...
dąbrowski
23-04-2010 13:28

Nagrody Ministra Kultury

Nagrody Ministra KulturyŹródło: Inne
dz52mlo
dz52mlo

Doroczne Nagrody Ministra Kultury, przyznane w tym roku m.in. Magdalenie Abakanowicz, Januszowi Głowackiemu, Jerzemu Hoffmanowi i Jerzemu Treli, zostały wręczone w sobotę 4 czerwca w Warszawie.

Uroczystość odbyła się na Zamku Królewskim, który otrzymał Honorową Doroczną Nagrodę ministra za całokształt działalności w dziedzinie upowszechniania kultury. Wręczając statuetkę zespołowi zamku Waldemar Dąbrowski podkreślił, że jest on od 20 lat organizatorem i gospodarzem wystaw, koncertów i innych wydarzeń kulturalnych, a także symbolem Warszawy.

Prozaik, eseista, tłumacz literatury niemieckiej i rzymskiej Jacek Bocheński otrzymał nagrodę za działalność literacką. W latach 80. Bocheński był czołową postacią niezależnej, antykomunistycznej kultury. W latach 1996-1999 pełnił funkcję prezesa Polskiego PEN Clubu. Jego artykuły regularnie pojawiają się w najważniejszych polskich gazetach - autor najczęściej wypowiada się na temat etyki mediów i obywatelskich powinności ludzi kultury. W kategorii literatury nagrodzeni zostali również poeta i publicysta Krzysztof Gąsiorowski oraz dramatopisarz i felietonista, autor wydanej w ubiegłym roku powieści Z głowy - Janusz Głowacki.

Wśród laureatów znaleźli się także: Andrzej Łapicki i Jerzy Trela (teatr), Zygmunt Krauze, Jerzy Semkow, prof. Michał Bristiger oraz Jerzy Maksymiuk (muzyka), Aleksander Błachowski (upowszechnianie kultury), Genowefa Grabowska, prof. Marek Kwiatkowski, Janusz Pulnar (ochrona dziedzictwa), Zygmunt Kuchta (twórczość ludowa) i Andrzej Mroczek (upowszechnianie sztuk plastycznych).

dz52mlo

Po raz pierwszy nagrodę przyznano również w kategorii media. Otrzymała je redakcja „Pulsu Biznesu” za upowszechnianie informacji o finansowaniu polskiej kultury z funduszy unijnych. Laureaci, wraz z nagrodą pieniężną, otrzymali statuetki.

Nagrody zostały wręczone po raz dziewiąty. Kandydaci do tych wyróżnień są zgłaszani przez instytucje kultury, szkoły wyższe, związki twórcze i kulturalne oraz grupy osób reprezentujących środowiska artystyczne. Nagrody przyznawane są przedstawicielom środowisk twórczych w uznaniu całokształtu działalności lub za wybitne osiągnięcia w danym roku w dziedzinie: twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury o znaczeniu ogólnokrajowym lub międzynarodowym.

dz52mlo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz52mlo

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj