Trwa ładowanie...
d1vzcyb

Andrzej Łapicki

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Andrzej Łapicki należał do czołówki polskich aktorów. Był wybitnym hedonistą, który pojawił się w ponad 200 rolach teatralnych, telewizyjnych oraz filmowych.

Andrzej Łapicki – biografia

Andrzej Łapicki przyszedł na świat w rodzinie profesora prawa (ojciec) i wojewody mińskiego w powstaniu styczniowym (dziadek). Uczył się w gimnazjum i liceum w Warszawie, gdzie następnie w 1942 roku na tajnych kompletach zdał maturę. Rozpoczął studia w konspiracyjnym Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej, które ukończył eksternistycznie dopiero po zakończeniu drugiej wojny światowej w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Łodzi. Andrzej Łapicki był zafascynowany poezją Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Gajcego, brał udział w przedstawieniach teatralnych w podziemiu, był również aktorem w teatrze AK. Andrzej Łapicki czynnie uczestniczył w powstaniu warszawskim. Jego debiut teatralny przypadł na rok 1945.

Od 1953 roku Andrzej Łapicki pracował jako wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie – tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1979 roku. Pierwszy spektakl teatralny Andrzeja Łapickiego ukazał się na scenie w 1957 roku, a łącznie wyreżyserował on przeszło 100 przedstawień dla teatru i telewizji. Andrzej Łapicki pracował jako lektor Polskiej Kroniki Filmowej, dziekan jednego z wydziałów aktorskich, rektor uczelni, członek Narodowej Rady Kultury, prezes Związku Artystów Scen Polskich, dyrektor artystyczny jednego ze stołecznych teatrów, poseł na Sejm X kadencji z ramienia Solidarności w latach 1989-91.

Andrzej Łapicki – filmy

Andrzej Łapicki był zazwyczaj obsadzany w dwojakich rolach: swoistych wrogów klasowych i tajnych agentów bądź klasycznych amantów. Jego wizerunek ulubieńca kobiet ugruntowały filmowe partnerki: Kalina Jędrusik czy Beata Tyszkiewicz. Andrzej Łapicki zadebiutował w 1946 roku w filmie muzycznym ”Zakazane piosenkiLeonarda Buczkowskiego. Pierwszoplanowe kreacje aktorskie Andrzeja Łapickiego przypadły na lata 60. - to filmy ”Powrót” Jerzego Passendorfera, ”Dziś w nocy umrze miastoJana Rybkowskiego, ”Naprawdę wczoraj”, ”Sposób życia” z Leonem Niemczykiem, ”Spotkanie w bajce” z Gustawem Holoubkiem, ”Lekarstwo na miłość” czy ”Poradnik matrymonialny”. Kolejne ważne w karierze Andrzeja Łapickiego tytuły to ”SaltoTadeusza Konwickiego ze Zbigniewem Cybulskim, ”Wszystko na sprzedażAndrzeja Wajdy, ”Jak daleko stąd, jak blisko”, ”Piłat i inni”, ”Wesele”, ”Ziemia obiecana”, ”Panny z Wilka”, ”Lawa”, ”Pan Tadeusz”. Andrzej Łapicki współpracował ponadto z Januszem Morgensternem, Tadeuszem Łomnickim, Ewą Wiśniewską, Wojciechem Jerzym Hasem, Krzysztofem Zanussim, Samem Neillem, Jerzym Antczakiem, Krystyna Jandą, Jerzym Radziwiłowiczem, Barbarą Sass, Dorotą Stalińską.

Andrzej Łapicki - żony

Andrzej Łapicki był żonaty dwukrotnie. Z pierwszą żoną, Zofią Chrząszczewską (zmarła w 2005 roku), miał córkę Zuzannę. W 2009 roku poślubił teatrolog Kamilę Mścichowską, poznaną 4 miesiące wcześniej 25-letnią dziennikarkę miesięcznika ”Teatr”, która przepisywała felietony aktora i zaprosiła go na pierwszą randkę. Prasa długo żyła związkiem z 60-letnią różnicą wieku, ale para mieszkająca na warszawskim Mokotowie nic sobie z tego nie robiła, nie wywołując skandali obyczajowych.

Andrzej Łapicki – książki i nagrody

W 1999 roku została wydana biograficzna książka Andrzeja Łapickiego ”Po pierwsze, zachować dystans”. Kolejnymi pozycjami na rynku były ”Nic się nie stało” i ”Łapa w łapę” (opublikowana już po śmierci aktora), napisane przez Andrzeja Łapickiego wraz z żoną, Kamilą Łapicką.

Dokonania artystyczne gwiazdy polskiej sceny, Andrzeja Łapickiego, były w Polsce szeroko nagradzane. Począwszy od 1954 roku, aktor i reżyser był m.in. laureatem Złotego Krzyża Zasługi, medali Polski Ludowej, Komisji Edukacji Narodowej i „Zasłużonego Kulturze Gloria Artis” (w 2005 roku), Odznaki 1000-lecia Państwa Polskiego, Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski oraz Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy. Andrzej Łapicki otrzymał ponadto Super Wiktora, ”Złoty Ekran”, ”Feliksa Warszawskiego” i pośmiertnie Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida (kategoria Dzieło życia).

Andrzej Łapicki
Data urodzenia

11.11.1924

Miejsce urodzenia

Ryga, Łotwa

Data śmierci

21.07.2012

Miejsce śmierci

Warszawa

Bibliografia
d1vzcyb

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vzcyb
d1vzcyb
d1vzcyb
d1vzcyb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj