Trwa ładowanie...

Na pekińskiej scenie zostanie wystawiony musical oparty na Kapitale Marksa

Na pekińskiej scenie zostanie wystawiony musical oparty na Kapitale MarksaŹródło: Inne
dfujd2b
dfujd2b

Na pekińskiej scenie zostanie wystawiony musical oparty na Kapitale Karola Marksa - pisze w środę londyński „Guardian”.

Inscenizacja ma przypominać musicale ze scen Broadwayu czy Las Vegas, z bogatą oprawą muzyczną i choreograficzną.

Jak zapowiedział dyrektor pekińskiej produkcji He Nian - znany z wcześniejszych adaptacji na scenę opowieści o tradycyjnych chińskich sztukach walki - musicalowe elementy zostaną tu połączone z rolą edukacyjną.
- Nie ma znaczenia styl przedstawienia - nie wolno jednak wypaczać idei Marksa - zaznaczył. Nad tym elementem przedstawienia czuwać ma zresztą znany profesor ekonomii z szanghajskiego prestiżowego uniwersytetu Fudan, Zhang Jun (czyt. Dżang In).

Pekińska premiera Kapitału Marksa planowana jest na początek przyszłego roku. Akcja przedstawienia ma mieć miejsce w zakładzie produkcyjnym, gdzie wyzyskiwani przez właściciela robotnicy uświadamiają sobie opisane przez Marksa prawa, mające rządzić ekonomią państw kapitalistycznych.

dfujd2b

Nie jest to pierwsza próba adaptacji dzieła Marksa na scenę. Pierwszą taką próbę podjęto jeszcze w latach 30. w Japonii.

W końcu 2006 roku sztuka, oparta na Kapitale Marksa została wystawiona także na niemieckiej scenie - przez teatr w Duesseldorfie, który następnie dał gościnne występy na deskach teatrów w Berlinie, Frankfurcie i Zurychu. Produkcję tę krytycy uznali jednak za wyjątkowo nudną.

Karol Marks (1818-1883) wydał pierwszy tom swego Kapitału w 1867 - późniejsze tomy zostały opublikowane już po jego śmierci przez Fryderyka Engelsa . W Kapitale niemiecki filozof i ekonomista, twórca teorii nazwanej później marksizmem, dał wykład swych poglądów na temat gospodarki świata, w tym głównie na temat kapitalistycznego sposobu produkcji i jego następstw.

dfujd2b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfujd2b