Trwa ładowanie...

Muzułmański filozof: Benedykt XVI odrzuca logikę zderzenia cywilizacji

Muzułmański filozof: Benedykt XVI odrzuca logikę zderzenia cywilizacjiŹródło: Inne
d1vzcyb
d1vzcyb

* Benedykt XVI odrzuca logikę "zderzenia cywilizacji" - powiedział w sobotę po dyskusji teologicznej z papieżem znany muzułmański filozof, prof. Mustafa Szerif.*

Benedykt XVI spotkał się w sobotę z Szerifem, który chciał podjąć z papieżem dyskusję teologiczną na temat islamu i dróg prowadzących do "wyeliminowania nienawiści religijnej" - podała agencja AFP.

To niezwykłe spotkanie, o którym nie informował oficjalnie Watykan, odbyło się w bibliotece papieskiej i trwało pół godziny - powiedział agencji prof. Szerif.

"Papież, w swej dobroci, wysłuchał mnie z wielką uwagą i miała miejsce prawdziwa wymiana myśli" - relacjonuje spotkanie filozof.

d1vzcyb

Szerif, który wykłada na uniwersytecie w Algierze i był we Francji jednym z założycieli grupy dialogu islamsko- chrześcijańskiego (GAIC) zwracał się kilkakrotnie do Watykanu z prośbą o umożliwienie mu rozmowy z papieżem; było to jeszcze na długo przed wykładem wygłoszonym przez Benedykta XVI na uniwersytecie w Ratyzbonie, który wywołał gwałtowne polemiki w świecie muzułmańskim.

Jednakże spotkanie było w znacznej mierze poświęcone temu wykładowi, chodziło bowiem o odpowiedź na pytania postawione w Ratyzbonie przez papieża, zwłaszcza dotyczące tego, co mówi Koran o wolności, rozumie i przemocy - wyjaśnił muzułmański filozof.

Powiedziałem papieżowi, że Koran tak jak Ewangelia, domaga się od wiernych wybaczania, cierpliwości i miłosierdzia, a uciekanie się do zbiorowej przemocy jest dopuszczalne jedynie w przypadku agresji i to w bardzo określonych warunkach, jak to zresztą ujmuje również św. Augustyn - relacjonuje swe spotkanie z Benedyktem XVI prof. Szerif.

d1vzcyb

Algierski filozof przedłożył papieżowi wiele propozycji dotyczących organizowania międzynarodowych seminariów islamsko- chrześcijańskich na temat "walki przeciwko nienawiści rasowej i religijnej".

Papież powiedział Szerifowi, że "uważa islam za wielką religię i podkreślił, że powinniśmy wspólnie dawać świadectwo religijnemu wymiarowi naszego istnienia".

Określając stosunek papieża do tego tematu, Szerif powiedział: "To jest podejście teologa, który poszukuje dialogu i odrzuca polemikę".

"Papież odrzuca logikę zderzenia cywilizacji" - podkreślił prof. Szerif.

Liczący 50 lat Mustafa Szerif opublikował wiele głośnych książek o islamie, m.in. Islam i tolerancja oraz Islam i Zachód.

d1vzcyb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vzcyb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj