Trwa ładowanie...

Muzeum Literatury uruchomiło serwis z podcastami

Muzeum Literatury uruchomiło serwis z podcastamiŹródło: Materiały organizatora
d3qy47l
d3qy47l

Muzeum Literatury uruchomiło serwis podcastowy, w którym będzie regularnie udostępniać fragmenty swoich zbiorów fonicznych: archiwalne wypowiedzi pisarzy, fragmenty utworów literackich, czytanych przez autorów, anegdoty, wypowiedzi biograficzne oraz wiele ciekawych materiałów, które od dzisiaj będą dostępna dla każdego w zasięgu kliknięcia myszy.

W pierwszym odcinku podcastu „Z archiwum fonicznego” Muzeum prezentuje wypowiedź Jana Józefa Lipskiego . Nagranie pochodzi z 12 września 1989 roku i dostępne jest tutaj .

Muzeum Literatury jest w posiadaniu katalogu 3500 nagrań wizualno–fonicznych, z czego ponad 2000 to taśmy szpulowe, na których znajdują się rozmowy z ludźmi kultury, zapisy fragmentów prozy i poezji, czytanych przez samych autorów. Archiwa analogowe poddajemy dźwiękowej renowacji i digitalizacji. Dysponujemy nagraniami wywiadów, m.in.: z Tadeuszem Konwickim , Agnieszką Osiecką , Ryszardem Kapuścińskim , Jerzym Ficowskim , Joanna Chmielewską , Eustachym Rylskim , Edmundem Niziurskim , Władysławem Terleckim , Józefem Henem , Ernestem Bryllem czy Janem Himilisbachem .

Pracownia Foniczna Muzeum Literatury, która zajmuje się gromadzeniem takich nagrań działa od przeszło trzydziestu lat. Inspiracją jej działania jest wypowiedź Zofii Nałkowskiej z roku 1954, w której pisarka mówiła o potrzebie utrwalania ludzkiego głosu. Nagranie to znalazło się w zbiorach Muzeum Literatury jako jedno z pierwszych, obok wypowiedzi Stefana Żeromskiego i Marii Dąbrowskiej.

Na wasze komentarze i uwagi czekamy nie tylko tutaj, ale także na naszej stronie internetowej na Facebooku: tutaj !

d3qy47l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qy47l