Moon Knight - recenzja komiksu wyd. Egmont
Dla jednych "kalka Batmana", dla innych jeden z najciekawszych i najbardziej niedocenionych herosów z panteonu Marvela. Moon Knight odżył ostatnio w świadomości nerdów głównie za sprawą serialu Disney+, a teraz polscy czytelnicy mogą sięgnąć po jedną z najciekawszych komiksowych serii z jego udziałem.
"Moon Knight to były najemnik, którego, po tym, jak skasowali go kumple, ożywił, obdarował mocą (i namieszał mu w głowie) egipski bóg księżyca. Od tej pory Marc Spector i jego pozostałe osobowości strzegą tych, którzy wędrują przez noc" - tak o tytułowym bohaterze "Moon Knight" pisał Bartek Czartoryski w recenzji bodaj pierwszego komiksu z tym herosem, który wyszedł na polskim rynku.
Było to w 2018 r. i od tamtej pory albumy "Moon Knight" bardzo rzadko (w porównaniu do serii poświęconych popularniejszym herosom) trafiały na polski rynek. W 2022 r. o Księżycowym Rycerzu zrobiło się nieco głośniej za sprawą bardzo dobrego serialu (86 proc. na RottenTomatoes) na Disney+, gdzie w tytułową postać wcielił się Oscar Isaac. Teraz Egmont postanowił sięgnąć do archiwów z napisem "Marvel Classic" i zaprezentować polskim czytelnikom "Jeden z najsłynniejszych komiksów o Marcu Spectorze".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co po "Barbie"? W kinach nie będzie nudy
Mowa o zbiorczym albumie, który zawiera komplet 12 zeszytów z runem Briana Michaela Bendisa i rysownika Alexa Maleeva z 2011 r. W tej serii Marc Spector walczy ze złoczyńcami pod przykrywką producenta filmowego z Los Angeles. A jednocześnie stara się odzyskać równowagę psychiczną. Moon Knight nie jest bowiem typowym herosem Marvela, ale chorym psychicznie człowiekiem (cierpi na osobowość wieloraką i dysocjacyjną), który prowadzi przez to podwójną walkę: ze złem i z samym sobą. W tym drugim aspekcie na wielu frontach.
Bendis pisząc historię Moon Knighta, z jednej strony skupił się na typowej superbohaterskiej nawalance (jest masa złoli, geniusz zbrodni i gościnne występy takich gwiazd jak Kapitan Ameryka, Spider-Man czy Wolverine), a z drugiej kładzie nacisk na psychiczne zmagania Spectora. Wyszedł z tego złożony i nieoczywisty komiks, od którego trudno się oderwać. Przy czym podróż do wnętrza głównego bohatera może przyprawić o zawrót głowy.
Między rzeczywistością a urojeniami przebiega bowiem cienka linia, a może nie ma jej wcale? Bendis wcale nie ułatwia rozeznania się w sytuacji, dosypując mistycznych i duchowych elementów. Ciekawa rzecz i zdecydowanie godna poznania, ale raczej dla wysmakowanych odbiorców.
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" sprawdzamy, jak bardzo Netflix zmasakrował "Znachora", radzimy, dlaczego niektórych seriali lepiej nie oglądać w Pendolino oraz żegnamy się z "Sex Education", bo chyba najwyższy już czas, nie? Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.