Trwa ładowanie...

Mity na nowo

Share
Mity na nowoŹródło: Inne
dbbu290

Seria wydawnicza Mity, w której najwybitniejsi pisarze z całego świata opowiadają po swojemu znane mity i legendy, będzie miała premierę 21 października w 31 krajach świata, w tym w Polsce. Jako pierwsza ukaże się Krótka historia mitu Karen Armstrong .

Seria Mity to pomysł brytyjskiego wydawnictwa Canongate. Wydawcy udało się namówić do współpracy takich pisarzy jak Toni Morrison , Wiktor Pielewin , Gabriel Garcia Marquez , J.M. Coetzee , Stephen King , Isabel Allende , Zadie Smith , John Irving .

Każdy autor sam wybrał jakąś opowieść z mitologii greckiej, nordyckiej, azteckiej czy jakiejkolwiek innej i pisze na jej podstawie powieść.

Pierwsze książki pojawią się jednocześnie w 31 krajach świata - poza Europą również m.in. w Kanadzie, Brazylii, Chinach, Japonii, Korei, Indiach i na Tajwanie. Premiera pierwszych tytułów zaplanowana została na 21 października.

dbbu290

W Polsce serię będzie wydawał Znak. Jako pierwsza we wszystkich uczestniczących w projekcie krajach ukaże się Krótka historia mitu Karen Armstrong . Specjalistka od historii religii opisuje proces powstawania mitów od paleolitu przez starożytność aż do współczesności.

Dalsza kolejność ukazywania się książek zależy od poszczególnych wydawnictw. W serii Znaku druga w kolei będzie Penelopiada Margaret Atwood . Kanadyjska powieściopisarka, znana jako autorka Opowieści podręcznej, Kobiety do zjedzenia, przedstawia na nowo dzieje wojny trojańskiej i tułaczki Odysa. Czytelnik śledzi wydarzenia z perspektywy Penelopy. Pisarka zrywa z homerowym mitem Odysa-herosa, skupiając się na jego słabościach i romansach.

Na przyszły rok Znak planuje publikację dwu kolejnych tomów serii. W styczniu 2006 roku ukaże się Hełm grozy Wiktora Pielewina , a w marcu - Brzemię Jeanette Winterson . Brytyjski wydawca ma gotowy harmonogram do 2010 roku, ale udział kolejnych pisarzy wciąż jest sprawą otwartą. Każdy kraj uczestniczący w projekcie może zlecać swoim autorom napisanie książki z serii Mity. Znak zaproponował go - jak dotąd - Oldze Tokarczuk , Jackowi Dukajowi i Pawłowi Huelle .

dbbu290
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbbu290
dbbu290