Międzynarodowy Festiwal Komiksu już po raz dziewiętnasty
Międzynarodowy Festiwal Komiksu odbywa się co roku w październiku w Łódzkim Domu Kultury. W tym roku Festiwal, rozpocznie się 3 października w piątek, zakończy w niedzielę 5.
To największa tego typu impreza w Europie Środkowo-Wschodniej, na którą co roku przyjeżdża kilka tysięcy uczestników z kraju i zagranicy. Przyciąga ich do Łodzi wiele rzeczy - od możliwości spotkania najsłynniejszych twórców komiksowych z kraju i zagranicy, przez zakupy na giełdzie wydawców i kolekcjonerów, po udział w niezwykle emocjonujących wyborach rysunkowej Miss Festiwalu, gdzie autorzy rysują postacie kobiet, a publiczność wybiera tę najbardziej atrakcyjną. Festiwal odbywa się w Łodzi od 1991 roku.
Każdy festiwal to spotkania z rysownikami, scenarzystami i wydawcami, którzy przyjeżdżają do Łodzi z całego świata. Festiwal gościł już twórców m.in. z USA, Rosji, Belgii, Szwajcarii, Włoch, Czech, Rumunii, Austrii czy Anglii. Gośćmi MFK byli m.in. Stan Sakai , Marvano , Grzegorz Rosiński , Jean-Louis Mourier , Yves Sente , Dany, Zbigniew Kasprzak, Pat Mills , Clint Langley, Max Andersson , Sylvain Savoia i Marzena Sowa , Giuseppe Barbati, Marco Soldi, Maurizio di Vincenzo, Karel Saudek, Gilles Lepore, Gianluca Panniello i Elisabetta Melaranci. Festiwal odwiedzili też niemal wszyscy polscy klasycy rysowanych opowieści ( Henryk Chmielewski , Tadeusz Baranowski , Bohdan Butenko , Szarlota Pawel , Janusz Christa , Bogusław Polch i Tadeusz Raczkiewicz) oraz twórcy młodszych pokoleń. Zaproszeni autorzy nie tylko spotykają się z publicznością, ale prowadzą też warsztaty rysunkowe i scenariuszowe, na których uczą posługiwania się językiem komiksu. Często zawodowcy i debiutanci stają potem ramię w ramię podczas rysunkowych „komiks session”, czyli rysowania na żywo.
Festiwalowi towarzyszy konkurs na krótką formę komiksową. Co roku napływa na niego około stu prac z całego świata. Stałymi uczestnikami konkursu są Czesi i Rosjanie. Biorą w nim tez udział m.in. Austriacy, Niemcy i Brytyjczycy oraz autorzy z tak egzotycznych dla Polaków krajów, jak Japonia czy Brazylia. Twórcy przysyłają do Łodzi prace o dowolnej tematyce, których objętość nie przekracza 8 stron. Komiksy pokazywane są na wystawie, a najlepsze trafiają do festiwalowego katalogu. Najlepszą pracę jury nagradza statuetką Grand Prix oraz przyznaje po trzy nagrody w kategoriach „profesjonalista” i „amator”. Specjalną nagrodę dla zdobywcy Grand Prix - wyjazd na największy europejski festiwal komiksu w Angouleme - funduje Ambasada Francji.