ycipk-4mqsi7
ycipk-4mqsi7

Grzegorz Rosiński

Urodził się w Stalowej Woli. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Po studiach zarabiał rysowaniem plakatów, projektowaniem okładek płyt, ilustracjami do podręczników i opowiadań dla dzieci. W końcu zajął się komiksem. Przez dziesięć lat Rosiński rysował kilka popularnych w Polsce serii komiksowych. Z tego okresu pochodzą wieloodcinkowe serie: Kapitan Żbik oraz Pilot Śmigłowca.

Jednocześnie powstawał cykl Legendarna historia Polski. W 1976 roku objął kierownictwo artystyczne magazynu "Relax". Do Belgii wyjechał w połowie lat siedemdziesiątych. Na samym początku rysował krótkie komiksy humorystyczne dla magazynów "Trombone illustre" oraz "Tintin". Wtedy właśnie dla pisma "Spirou" powstała seria krótkich humorystycznych opowiadań zatytułowana Fantastyczna Podróż.

ycipk-4mqsi7

Jeana Van Hamme'a Rosiński poznał w 1976 roku. Wtedy to narodził się pomysł komiksu Thorgal. Wkrótce potem powstała pierwsza część sagi o Thorgalu pt. Zdradzona Czarodziejka (ukazała się w piśmie "Tintin").

Seria ta w niedługim czasie zyskała europejską popularność. W 1980 r. do galerii swoich postaci Rosiński dodał nowego bohatera: Yansa (w oryginale Hansa). Scenariusz serii opisującej jego przygody jest dziełem A.P. Duchateau.

Po wprowadzeniu stanu wojennego Rosiński wyjechał z kraju na stałe.

W 1986 r. razem z Van Hammem w miesięczniku "A suivre" opublikowali czarno-biały komiks zatytułowany Szninkiel.

Najnowsze dzieło Rosińskiego, seria Complainte des Landes Perdues (Skarga utraconych ziem), jest potwierdzeniem jego wielkiego talentu plastycznego.

ycipk-4mqsi7

Od 1979 r., od chwili otrzymania nagrody Saint-Michel za najlepszy realistyczny komiks, prace Rosińskiego (szczególnie albumy z serii Thorgal) były regularnie nagradzane na wielu festiwalach komiksowych.

Grzegorz Rosiński jest uznawany za czołowego twórcę komiksu w Europie. Wykłada sztukę komiksu na uczelni w Sion. Obecnie mieszka w Szwajcarii.

ycipk-4mqsi7
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
ycipk-4mqsi7
ycipk-4mqsi7