Trwa ładowanie...
czesław miłosz
01-12-2011 11:55

Międzynarodowa konferencja "Rodzinny świat Czesława Miłosza"

"Rodzinny świat Czesława Miłosza" - to tytuł trzydniowej międzynarodowej konferencji, rozpoczynającej się w czwartek w Rzymie. Wezmą w niej udział znawcy i tłumacze twórczości noblisty z Polski i Włoch

Międzynarodowa konferencja "Rodzinny świat Czesława Miłosza"Źródło: PAP/Radek Pietruszka
d40gwnt
d40gwnt

"Rodzinny świat Czesława Miłosza " - to tytuł trzydniowej międzynarodowej konferencji, rozpoczynającej się w czwartek w Rzymie. Wezmą w niej udział znawcy i tłumacze twórczości noblisty z Polski i Włoch.

Sympozjum na zakończenie Roku Czesława Miłosza w stulecie jego urodzin zorganizowane zostało m.in. przez rzymski uniwersytet La Sapienza, Instytut Polski, Stację PAN i Książnicę Pomorską ze Szczecina. Konferencję dedykowano pamięci zmarłego nagle we wtorek wybitnego włoskiego polonisty i tłumacza literatury polskiej, także Miłosza , Pietro Marchesaniego, który miał wziąć w niej udział.

Spotkanie otworzy w czwartek sesja na wydziale studiów europejskich, amerykańskich i międzykulturowych uniwersytetu La Sapienza - największej uczelni w Europie. Wśród jej uczestników będą historycy literatury i krytycy: Aleksander Fiut , Maria Delaperriere , Irena Grudzińska-Gross , Ryszard Nycz .

Druga tego dnia sesja odbędzie się w Bibliotece Narodowej w stolicy Włoch. Przybędzie na nią autor biografii Miłosza , Andrzej Franaszek . W tym samym miejscu otwarta zostanie wystawa dedykowana poecie, którego wiersze miały również rzymską inspirację.

d40gwnt

W piątek konferencja odbędzie się w siedzibie Instytutu Polskiego, gdzie o Miłoszu mówić będą poloniści i tłumacze: Francesco Cataluccio , Andrea Ceccherelli, Marina Ciccarini , Krystyna Jaworska, Renata Gorczyńska , Jerzy Jarzębski , Luca Bernardini. Odbędzie się również spotkanie z poetką Julią Hartwig pod tytułem "Mój przyjaciel Czesław".

W sobotę w Stacji Polskiej Akademii Nauk w Rzymie zapowiadana jest debata tłumaczy dzieł Miłosza z Polski, Rumuni, Albanii i Ukrainy. W dyskusji tej miał wziąć udział zmarły we wtorek Pietro Marchesani, polonista, tłumacz polskiej literatury oraz jej wielki popularyzator.

W programie spotkania jest również spacer po Wiecznym Mieście śladami autora "Rodzinnej Europy" i wieczór jego poezji w historycznej kawiarni Caffe Greco.

* Twórczość Czesława Miłosza znana jest we Włoszech przede wszystkim dzięki prestiżowemu wydawnictwu Adelphi, które opublikowało jego poezję, a także "Rodzinną Europę" i "Zniewolony umysł".* (PAP)

d40gwnt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40gwnt