Trwa ładowanie...

Międzynarodowa konferencja o Miłoszu w Gdańsku

"Geografii humanistycznej" - znaczeniu różnych miejsc i kultur w twórczości Czesława Miłosza - poświęcona będzie rozpoczynająca się w poniedziałek w Gdańsku międzynarodowa konferencja naukowa, zorganizowana w okazji 100-lecia urodzin poety.

Międzynarodowa konferencja o Miłoszu w GdańskuŹródło: Materiały organizatora
d1nbmm4
d1nbmm4

"Geografii humanistycznej" - znaczeniu różnych miejsc i kultur w twórczości Czesława Miłosza - poświęcona będzie rozpoczynająca się w poniedziałek w Gdańsku międzynarodowa konferencja naukowa, zorganizowana w okazji 100-lecia urodzin poety.

Głównymi organizatorami dwudniowego seminarium są Uniwersytet Gdański i Nadbałtyckie Centrum Kultury.

"Czym pozostały w pisarstwie Miłosza obrazy północnowschodnich peryferii Europy i przyrody amerykańskiej wobec świata nowoczesnych metropolii? Kim dla niego Litwini oraz inni Bałtowie? Jak sytuuje się on wobec Rosji, zwłaszcza Dostojewskiego ? Miłosz i Skandynawia; Wiliam Blake w twórczości autora Ziemi Ulro " - napisała o najważniejszych zagadnieniach konferencji, w przekazanym mediom materiale, jej kurator prof. Małgorzata Czermińska z Uniwersytetu Gdańskiego.

Przypomniała ona, że Miłosz był w Gdańsku zaledwie kilka razy.

"Jednak to miasto ma swoje miejsce na mapie jego biografii. Od Sierpnia 1980 postrzegał je jako symbol polskiego dążenia do wolności. Tu fragment jego wiersza i cytat z psalmu w jego przekładzie widnieją na Pomniku Poległych Stoczniowców. Nieczęsto się zdarza, by słowa poety drukowane na kartach papieru zostawały wykute z metalu i w kamieniu" - podkreśliła.

d1nbmm4

* Czermińska zaznaczyła, że z Pomorzem związany jest także los matki noblisty.*Weronika Miłoszowa znalazła się tuż po wojnie z falą przesiedleńców z Wileńszczyzny we wsi Drewnica na Żuławach. Zmarła, zaraziwszy się tyfusem od starej Niemki, którą pielęgnowała w chorobie. Jej grób, nieraz odwiedzany przez syna, znajduje się na cmentarzu w Sopocie.

Konferencja "Czesława Miłosza Północna Strona" podzielona została na sześć sesji.

W pierwszej, zatytułowanej "Litwa i Wilno", wystąpi m.in. litewski poeta, eseista i tłumacz Tomas Venclova , który przyjaźnił się z Miłoszem . Podczas tej części konferencji wykłady wygłoszą m.in. prof. Tadeusz Bubnicki z Instytutu Badań Interdyscyplinarnych Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego ("Prowincjonalne Wilno Miłosza"), dr Hans Christian Trepte z Uniwersytetu w Lipsku ("Czy istnieje litewska literatura w języku polskim? Perypetie Czesława Miłosza").

W sesji drugiej - "Prowincje północno-wschodnie" - przewidziano m.in. wykład prof. Swietłany Musijenko z Grodzieńskiego Uniwersytetu Państwowego ("Mała ojczyzna w świadomości twórczej Adama Mickiewicza i Czesława Miłosza").

d1nbmm4

W trzeciej sesji, zatytułowanej "Wobec Rosji", swoje odczyty wygłoszą m.in. dr hab. Elżbieta Mikiciuk z UG ("Miłosz wobec Rosji") i dr hab. Tadeusz Sucharski z Akademii Pomorskiej w Słupsku ("Miłosz i herezje Dostojewskiego").

"Wobec Ameryki" - to czwarta część gdańskiej konferencji z udziałem m.in. mgr Renaty Gorczyńskiej (sekretarz Miłosza w latach 1980-84), która zaprezentuje wykład "Czesława Miłosza Ameryka dyplomacji i Ameryka imigracji".

W sesji piątej "Dwaj Miłoszowie - Oskar i Czesław" wystąpią m.in. prof. Rolf Fieguth z Uniwersytetu we Fryburgu w Szwajcarii ("Oskar i Czesław Miłosz - dwaj dysydenci nowoczesności") oraz prof. Aleksander Fiut z Uniwersytetu Jagiellońskiego ("Szyfrowanie (w) poezji: Oskar Miłosz i Czesław Miłosz").

W ostatniej sesji, "Swedenborg, Blake, Kierkegaard", swoją wiedzę na temat Miłosza zaprezentują m.in. dr Przemysław Dakowicz z Uniwersytetu Łódzkiego ("Między wyobraźnią religijną a schizofrenią. Miłosza kłopoty ze Swedenborgiem") oraz dr hab. Grażyna Tomaszewska z Uniwersytetu Gdańskiego ("Gdzie jest północ? Miłosz o przestrzennych zagubieniach").

Dwie pierwsze sesje konferencji odbywać się będą na Wydziale Filologicznym gdańskiej uczelni, pozostałe cztery - w Ratuszu Staromiejskim, siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

d1nbmm4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nbmm4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj