* Michel Houellebecq , uważany za jednego z najciekawszych, ale też najbardziej kontrowersyjnych pisarzy francuskich, od 8 do 15 czerwca gości w Polsce. Pisarz spotka się z czytelnikami w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu.*
Houellebecq jest autorem esejów (m.in. o twórczości 15010H.P. Lovecrafta), czterech tomów wierszy, a przede wszystkim powieści, będących radykalną krytyką współczesnej cywilizacji. Pierwsza z nich, Poszerzenie pola walki (1994), przyniosła autorowi rozgłos i doczekała się ekranizacji. Druga, Cząstki elementarne (1998), wywołała intelektualny skandal, dzieląc krytyków francuskich na dwa skrajne obozy. Uznana została we Francji za najlepszą książkę roku, a w 2002 r. zdobyła prestiżową IMPAC Dublin Literary Award.
Kolejnej książce pt. Platforma , wydanej w 2001 roku, towarzyszył kontrowersyjny wywiad udzielony miesięcznikowi „Lire”, w którym Houellebecq nazwał islam najgłupszą religią świata. Wypowiedź Houellebecqa wywołała liczne protesty - wytoczono mu proces, w którym został oskarżony o nawoływanie do nienawiści rasowej i o islamofobię. Houellebecq wygrał proces, a trybunał paryski orzekł, że jego wypowiedź była dozwoloną krytyką religii.
Powieść Platforma stała się inspiracją dla filmu „9 Songs” Michaela Winterbottona. Michel Houellebecq jest też autorem piosenek i wykonuje własne teksty do muzyki Bertranda Burgalata, łączącej konwencję rockową z tradycją piosenki francuskiej.
Francuski pisarz gościć będzie w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu.
Oto plan spotkań z autorem w Warszawie:
9 czerwca (poniedziałek)
godz. 16.00 – 18.00, debata z Michelem Houellebecqiem w Collegium Civitas. W debacie z pisarzem wezmą udział prof. dr hab. Magdalena Środa, Jerzy Sosnowski oraz Sławomir Sierakowski. Spotkanie poprowadzą publicyści „Dziennika” Magdalena Miecznicka i Cezary Michalski;
godz. 21.00 – 22.00, Klub Trójki. Rozmowę z Michelem Houellebecqiem o twórczości i poglądach pisarza poprowadzi Dariusz Bugalski. Tłumaczenie – Ewa Wieleżyńska.