Sławomir Sierakowski
Sławomir Sierakowski jest publicystą, krytykiem literackim i teatralnym, a także założycielem "Krytyki Politycznej" wraz z jej wydawnictwem. Stoi na czele Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego, a także w warszawskiego Instytutu Studiów Zaawansowanych.
Sławomir Sierakowski - życiorys, działalność, matka
Sławomir Sierakowski urodził się 4 listopada 1979 r. w Warszawie. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie wybrał tryb interdyscyplinarny MISH z socjologią, ekonomią i filozofią. Naukę na pierwszym z kierunków kontynuował na studiach doktorskich. Sierakowski otrzymał wiele stypendiów i zaproszeń na wyjazdy naukowe:
- w Polsce - od Collegium Invisibile i MEN-u;
- w Niemczech - od GFPS, DAAD i Instytutu Goethego (Sierakowski pracował również na monachijskim Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana);
- w USA - od The German Marshall Fund, uniwersytetów Princeton, Harvard i Yale; Sierakowski przyjechał do Stanów Zjednoczonych z inicjatywy American Jewish Committee oraz Forum Dialogu Między Narodami;
- we Francji: rząd francuski zaprosił Sierakowskiego do Paryża.
Część stypendiów i innych funduszy, wykorzystywanych przez Sierakowskiego do różnego rodzaju inicjatyw, pochodzi od kontrowersyjnego biznesmena, George'a Sorosa, który oskarżany jest o finansowanie antyrządowych demonstracji, organizacji Black Lives Matter czy Antify.
Sierakowski pisze dla:
- „Krytyki Politycznej”;
- „Gazety Wyborczej”;
- „Newsweeka”;
- „Polityki";
- „New York Timesa”;
- "Dziennika Opinii" (portal internetowy);
- "Die Zeit". Jego komentarze polityczne publikowane są również w ramach międzynarodowej organizacji non-profit Project Syndicate.
Sierakowski pojawia się także w telewizji. Był współprowadzącym programów "Lepsze książki" (TVP Kultura) i "Pojedynek" (TVP Historia). Towarzyszyli mu Cezary Michalski i Kinga Dunin oraz Rafał Ziemkiewicz.
Sławomir Sierakowski - książki
Sławomir Sierakowski był współautorem książek takich jak:
- "Kochaj i rób" z Kingą Dunin;
- "Krytyka polityczna 13 lato 2007";
- "Miłosz. Przewodnik Krytyki Politycznej" - o Czesławie Miłoszu;
- "Po co nam socjologia" zbiorowa;
- "Żmijewski. Przewodnik Krytyki Politycznej" - o artyście Arturze Żmijewskim;
- "Przebyta droga 1989-2009";
- "Żałoba" - o wydarzeniach w społeczeństwie po katastrofie polskiego samolotu w Smoleńsku w 2010 r.
Data urodzenia | 04.11.1979 |
Miejsce urodzenia | Warszawa |
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze