Trwa ładowanie...
d23kj3l

Johann Wolfgang von Goethe

Inne
Źródło: Inne

Najwybitniejszy niemiecki poeta okresu Sturm und Drang (burzy i naporu) i klasyki weimarskiej. Myśliciel, uczony i mąż stanu. Twórca o wszechstronnych zainteresowaniach, łączący wyobraźnię poetycką z dociekliwością badacza naukowego.

Studiował prawo w Lipsku i Strasburgu. W trakcie studiów uczęszczał na wykłady z poetyki prowadzone przez Christiana Fürchtegotta Gellertta. W 1770 ukazał się anonimowo jego pierwszy zbiór poezji Annette. Studia przerwała choroba i niezadowolenie ojca z postępów w nauce, dokończył je po wielu problemach i otrzymał licencję prawniczą. Impuls jego twórczości dała znajomość z Johannem Gottfriedem Herderem, który zapoznał go z twórczością Szekspira i opublikowanymi właśnie Pieśniami Osjana. W maju 1772 roku wyjechał do Wetzlar, gdzie poznał Charlotte Buff, pierwowzór postaci Lotty z Cierpień młodego Wertera. W 1775 osiadł w Weimarze. Mieszkał tu aż do śmierci. Związał się z dworem księcia sasko-weimarskiego, został nawet prezydentem Izby Finansów. W latach 1786-88 podróżował po Włoszech. W 1888 poznał Christiane Vulpius, którą w 1806 roku, po 18 latach znajomości pojął za żonę. Był serdecznym przyjaciel Fryderyka Schillera. W 1808 roku Legią Honorową odznaczył go sam Napoleon. Nawet po ślubie prowadził
bogate życie towarzyskie, mając niemal 70 lat oświadczył się 19-letniej Ulrike von Levetzow, która go jednak odrzuciła. Zmarł na skutek zapalenia płuc, przy jego śmierci obecna była synowa Ottilie von Goethe. To ona uporządkowała jego bibliotekę i rękopisy, wraz z synami czuwała też nad spuścizną wielkiego poety.

W 1774 roku opublikował Cierpienia młodego Wertera - powieść epistolarną, która wywołała nie tylko falę samobójstw w całej Europie, ale i modę na zupełnie nowego bohatera literackiego. Dzieło to stało się zarzewiem rodzącego się buntu wobec tradycji oświeceniowej, które po latach zaowocowało romantyzmem. Przez niemal całe dorosłe życie (1773-1832) tworzył dwuczęściową tragedię Faust, która okazała się jego najwybitniejszym dziełem, a dziś uznawana jest za arcydzieło światowej literatury.

Jego dzieła wyróżniające się uniwersalizmem i wszechstronnością problematyki, stanowią kwintesencję niemieckiej myśli humanistycznej.

Johann Wolfgang von Goethe
Data urodzenia

30.09.1749

Miejsce urodzenia

Frankfurt nad Menem, Niemcy

Data śmierci

21.03.1832

Bibliografia
d23kj3l

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23kj3l
d23kj3l
d23kj3l