ycipk-2qa5jn

Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska nie żyje. Pisarka miała 95 lat

Nie żyje Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska, pisarka, dziennikarka i córka poety Jarosława Iwaszkiewicza. Zmarła w wieku 95 lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska nie żyje. Pisarka miała 95 lat
Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska nie żyje. Pisarka miała 95 lat (East News, Fot: TOMASZ WIERZEJSKI/FOTONOVA)
ycipk-2qa5jn

Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska nie żyje

Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska urodziła się 22 lutego 1924 roku w Warszawie. Maturę uzyskała w 1942 roku w tajnym nauczaniu podczas II wojny światowej. Działała w polskim ruchu oporu jako współredaktorka młodzieżowego pisma konspiracyjnego „Podkowa News” oraz współautorka okupacyjnej „Szopki Podkowińskiej”. Trzykrotnie wyszła za mąż.

Po śmierci rodziców, Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów, realizowała testament ojca. Podjęła działania mające na celu utworzenie Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. Została jego honorowym kustoszem. Tworzyła, gromadziła i archiwizowała zbiory.

ycipk-2qa5jn

W 2010 została Honorowym Obywatelem Miasta Podkowa Leśna.

Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska była pisarką i dziennikarką

Napisała wiele artykułów i felietonów, które były publikowane m.in. w “Przekroju”. Była pasjonatką gotowania i znawczynią sztuki kulinarnej. Opracowywała również twórczość literacką swojego ojca i matki, pisała wspomnienia o rodzicach.

Jest autorką takich książek jak “Gawędy o jedzeniu”, “Gawędy o przyjęciach”, “Kuchnia francuska” (z pierwszym mężem Stanisławem Włodkiem), “Z moim ojcem o jedzeniu”, “Luźne wspomnienia”, “Portret dżentelmena” (z Ryszardem Kapuścińskim), “Z pamięci” i “Spotkać Iwaszkiewicza” (z Ludwiką Włodek, Wiesławem Kępińskim i Anną Król).

ycipk-2qa5jn

Przygotowała do druku “Dzienniki” Anny Iwaszkiewicz. Jej siostra, Teresa, również była dziennikarką.

Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska zmarła 23 marca 2019 roku w wieku 95 lat.

Polub WP Książki
ycipk-2qa5jn
ycipk-2qa5jn
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2qa5jn