Trwa ładowanie...
d1elymr

Anna Król

Anna Król to animator oraz menadżerka kultury. Tworzy scenariusze i reżyseruje przedstawienia, a także liczne projekty audiowizualne.

Anna Król – życiorys

Anna Król pochodzi z Kielc. Przyszła na świat w 1979 roku. Anna Król jest krytykiem sztuki po Wydziale Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (rocznik 2002). Aktywnie promuje kulturę, w tym czytanie książek, tworzy projekty literackie wspierające rodzime czytelnictwo, była matką wyspecjalizowanej w tej dziedzinie agencji oraz fundacji kulturalnej, współtworzyła jedno z wydawnictw. Anna Król to dyrektorka słynnego stołecznego Big Book Festival i założycielka pozarządowego centrum literackiego Big Book Cafe, kuratorka artystów, na płaszczyźnie zawodowej działa chociażby z pisarką, Pauliną Wilk.

Anna Król – książki

Anna Król jest nie tylko literacko zafascynowana postacią Jarosława Iwaszkiewicza. Od 2014 roku na półkach księgarń znaleźć możemy pozycje książkowe, ukazujące się na rodzimym rynku wydawniczym m.in. dzięki nakładowi Wilk&Król Oficyna Wydawnicza (jej współwłasność). Autorka rzuca na znanego pisarza zupełnie nowe światło, przyglądając się chociażby jego wieloletniemu romansowi z Jerzym Błeszyńskim (zmarłym w wieku 27 lat na gruźlicę), z którym był związany pomimo związku małżeńskiego z kobietą, matką swoich dzieci. Król dotarła do książki Iwaszkiewicza napisanej dla swoich córek i również ją wydała, z dodatkiem oryginalnych oraz zupełnie nowych ilustracji.

Publikacje prasowe Anny Król ukazują się m.in. ”Polityce”, ”Nowych Książkach”, ”Gazecie Wyborczej”, ”Rzeczpospolitej” czy ”Magazynie Literackim”.

d1elymr

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1elymr
d1elymr
d1elymr