Urodzony w Polsce pisarz francuski Marek Halter został odznaczony w Paryżu Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis za szerzenie tolerancji między narodami, w tym zwłaszcza pojednania polsko-żydowskiego.
Halter odebrał medal w Ambasadzie Polskiej w Paryżu z rąk ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego. W ceremonii wzięła też udział francuska sekretarz stanu ds. Polityki miejskiej Fadela Amara.
W krótkiej mowie wygłoszonej po polsku Halter przypomniał, że jest dzieckiem warszawskiego getta i potomkiem wielopokoleniowej rodziny żydowskich drukarzy osiadłej w Polsce.
Bardzo żałuję, że nie ma tu z nami mojej matki Perli, która znała na pamięć poezję Słowackiego i Tuwima. Jej pamięci dedykuję ten medal - powiedział wyraźnie poruszony. Dodał, że do dziś pamięta z dzieciństwa smaki i zapachy z warszawskiej ulicy Smoczej. Podkreślił, że narody polski i żydowski żyły ze sobą razem przez tysiąc lat, a w czasie ostatniej wojny wielu Polaków i katolików ratowało Żydów.
Zwrócił uwagę, że w dzisiejszej Polsce odżywa kultura żydowska dzięki takim wydarzeniom jak Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie czy koncerty muzyki klezmerskiej.
Marek Halter urodził się w 1936 r. w Warszawie w rodzinie żydowskiej. W czasie wojny Halterowie uciekli z getta, skąd udało im się uciec dzięki pomocy przyjaciela rodziny Polaka. Los powiódł ich przez Ukrainę i Rosję do Uzbekistanu. W 1950 r. Halter wraz z rodziną osiedlili się we Francji. Późniejszy pisarz ukończył studia malarskie w Szkole Sztuk Pięknych w Paryżu.
* Halter jest autorem ponad dwudziestu książek, powieści i esejów, których centralnym tematem jest historia i przeznaczenie narodu żydowskiego.* W Polsce dotychczas ukazało się kilka pozycji, m.in. Pamięć Abrahama, Synowie Abrahama, _ Judaizm - opowieść dla moich chrześniaków, _ Sara.
W swojej twórczości Halter nawołuje do pojednania między chrześcijanami i żydami oraz Arabami i Żydami, podkreślając, że wszyscy jesteśmy dziećmi Abrahama. Stał się też znany z zaangażowania w obronę praw człowieka na świecie jako przewodniczący Instytutu Andrieja Sacharowa i współzałożyciel fundacji SOS Rasizm. Ponad dwudziestoletnia, bliska znajomość Haltera z papieżem Janem Pawłem II zaowocowała zbliżeniem katolicyzmu i judaizmu.
* Halter jest od lat orędownikiem polsko-żydowskiego dialogu. Zwracał uwagę światowej opinii na rolę, jaką odegrali Polacy ratujący Żydów, m.in. Irena Sendlerowa. Był też jednym z pierwszych, którzy na Zachodzie pomagali powstającej w 1980 roku Solidarności. Przemycił wtedy do Gdańska nadajnik radiowy, dzięki któremu Lech Wałęsa wzywał do strajku.*