Trwa ładowanie...

Małgorzata Tusk czytała najmłodszym bajkę na pikniku ITAKI

Małgorzata Tusk przeczytała bajkę najmłodszym uczestnikom sobotniego pikniku fundacji ITAKA, inaugurującego kampanię Nie uciekaj, której celem jest zapobieganie ucieczkom nastolatków.

Małgorzata Tusk czytała najmłodszym bajkę na pikniku ITAKIŹródło: AKPA
d3bj507
d3bj507

W sobotę obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. Według policji, co roku z domu ucieka ok. 5 tys. nastolatków, najwięcej w wakacje. Sobotni piknik Fundacji ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, zainaugurował kampanię społeczną "Nie uciekaj", której celem jest walka z tym zjawiskiem. Podczas pikniku w warszawskim parku Sowińskiego małżonka premiera Małgorzata Tusk, Krystyna Czubówna, Marta Kuligowska, Beata Sadowska i Kasia Burzyńska czytały bajki najmłodszym uczestnikom imprezy.

Co roku w Polsce ginie ok. 15 tys. osób, 20 proc. z nich to nastolatki. Główną przyczyną ich zaginięć są ucieczki z domu, które nasilają się w wakacje. W ramach akcji "Nie uciekaj" Fundacja ITAKA chce przedstawiać młodym ludziom alternatywy dla ucieczki i pokazać możliwe konsekwencje takiego kroku. Na stronie internetowej www.nieuciekaj.pl, gdzie fundacja doradza m.in., jak rozwiązywać konflikty w rodzinie, aby nie doszło do ucieczki dziecka. W sekcji dla rodziców dostępne jest m.in. forum dyskusyjne na temat ucieczek nastolatków. Nastolatkom ITAKA proponuje m.in. chat z psychologiem.
Podczas pikniku w warszawskim parku Sowińskiego zaplanowano atrakcje dla najmłodszych - m.in. występy studia BAM BAM, zespołu Fasolki oraz musical pt. Król Lew, zabawy, konkursy z nagrodami. Pokazem graffiti o godz. 16.00 rozpocznie się popołudnie dla młodzieży. Fani streetartu będą mogli spróbować swoich sił na specjalnie przygotowanych płytach gipsowych i obejrzeć, jak powstają prace warszawskich artystów. Na zakończenie zaplanowano koncert, na którym wystąpi m.in. Marika.

Jednym z przedsięwzięć fundacji jest telefon 116 000. Pod całodobowym, bezpłatnym numerem, zespół ITAKI udziela porad i wsparcia w przypadkach zaginięć dzieci i nastolatków. W 2010 r. telefon 116 000 zadzwonił 5 tys. razy. Specjaliści Fundacji interweniowali w 228 przypadkach zaginięć dzieci - 80 proc. zaginionych udało się odnaleźć.

Kampania "Nie uciekaj" potrwa do połowy września. Honorowy patronat nad nią objęły MSWiA oraz Komenda Główna Policji.

Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego został ustanowiony w 1983 r. w USA, od 1986 r. ma charakter międzynarodowy. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problem zaginionych dzieci. Tego dnia organizacje na całym świecie mówią o tym, jak zmniejszyć ryzyko zaginięcia i co zrobić, jeśli do niego dojdzie. Symbolem pamięci o zaginionych dzieciach jest niezapominajka.

d3bj507
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bj507

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj