Profesor Władysław Stróżewski - filozof, prezydent Wrocławia - Rafał Dutkiewicz oraz brat Moris Maurin zostali tegorocznymi laureatami Miesięcznika i Wydawnictwa Znak im. ks. Józefa Tischnera .
Władysława Stróżewskiego wyróżniono w kategorii pisarstwa religijnego lub filozoficznego, stanowiącego kontynuację "myślenia według wartości". Profesor został wyróżniony za całokształt twórczości, z której przebija blask dobra, prawdy i piękna. * Władysław Stróżewski odważnie przypomina, że kultura pozbawiona metafizycznych źródeł skazana jest na obumarcie.* W swych licznych pracach głosi pochwałę rozumu, który zdolny jest oprzeć się przemocy zła, kłamstwa i brzydoty. Władysław Stróżewski przywraca właściwy - renesansowy - sens słowu humanista.
Rafał Dutkiewicz został wyróżniony w kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować "nieszczęsny dar wolności". * Rafała Dutkiewicza nagrodzono za książkę Nowe horyzonty , w której otwiera nowe horyzonty nie tylko przed Wrocławiem, ale przed całą Polską.* Rafał Dutkiewicz pokazuje, jak mądrze zagospodarować z trudem wywalczoną wolność - jak wyzwolić spętanego ducha przedsiębiorczości, jak odbudować poczucie wspólnoty, jak wreszcie powstrzymać falę emigracji młodych. Jego recepty nie są gołosłowne - stoją za nimi owoce działań podjętych we Wrocławiu. Rafał Dutkiewicz z pasją przekonuje, że "Polska może być wspaniałym krajem". Brat Moris Maurin został wyróżniony w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących "polski kształt dialogu Kościoła i świata". Nagrodę przyznano mu za
książkę Wierzę w Kościół . W trudnym okresie dla polskiego katolicyzmu brat Moris dzieli się swą niezachwianą, ale jak najdalszą od triumfalizmu, wiarą w Kościół bez granic i murów. Pokazuje, że lekarstwem na klerykalizm, lęk przed światem i pokusę władzy są wspólnotowość, otwartość i służebność. Brat Moris ukazuje piękno Kościoła ubogiego, który przygarnia słabych i poranionych, świadcząc o miłosiernej miłości Chrystusa. Brat Moris jest świadkiem tego Kościoła.
Tegorocznych laureatów wybrało jury w składzie: ksiądz Adam Boniecki, Jarosław Gowin, Leszek Kołakowski, Krzysztof Michalski, Łukasz Tischner, Henryk Woźniakowski i arcybiskup Józef Życiński.
Uroczyste wręczenie Nagrody i Stypendium odbędzie się w czwartek, 10 maja o godz. 11.00 w Sali Wystawowej Auditorium Maximum UJ (ul. Krupnicza 35) w ramach VII Dni Tischnerowskich.
Każdy z laureatów otrzyma statuetkę autorstwa artysty rzeźbiarza Mariana Gromady oraz nagrodę pieniężną w wysokości 15.000 zł ufundowaną przez Ergo Hestię.
Ponadto zostanie wręczone tegoroczne stypendium im. ks. Józefa Tischnera, przyznawane jest raz do roku przez Instytut Nauk o Człowieku w Wiedniu młodym polskim uczonym oraz pracownikom naukowym z Polski i Stanów Zjednoczonych. Jego tegorocznym laureatem został Stanisław Burdziej, urodzony w 1979 roku w Toruniu, doktorant w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Fundusz stypendium został utworzony ze środków przekazanych przez papieża Jana Pawła II, Fundację Kościuszkowską oraz The Foundation Open Society Institute.