Trwa ładowanie...

Kupił prawdziwy most z "Chatki Puchatka". Miał ważny powód, by wydać fortunę

Dębowy most z 1907 r. przez dziesięciolecia pozwalał przechodzić przez rzekę w Ashdown Forest w brytyjskim rejonie East Sussex. To właśnie tam w dzieciństwie bawił się syn A.A. Milne'a, który zainspirował go do opisania przygód Krzysia i Kubusia Puchatka. Most przyciągał przez to turystów i w końcu musiał zostać zastąpiony repliką. Okazuje się, że oryginał został kupiony przez wyjątkowego bogacza.

Replika mostu, na którym Kubuś i Krzyś grali w misie-patysieReplika mostu, na którym Kubuś i Krzyś grali w misie-patysieŹródło: Getty Images, fot: PA Wire/PA Images
d4avxui
d4avxui

131 tys. funtów szterlingów, czyli ponad 700 tys. zł. Tyle zapłacił za dębowy most znad rzeki w Ashdown Forest Lord De La Warr. Brytyjski szlachcic, który w dzieciństwie bawił się na tym moście z Krzysiem z "Chatki Puchatka". To znaczy z Christopherem Robinem Milne'em, synem autora książki o perypetiach Kubusia Puchatka i mieszkańców Stumilowego Lasu.

Christopher Robin i jego pluszowy miś "ożyli" w kultowych książkach z ilustracjami E.H. Sheparda. Jeden z obrazków pokazuje Krzysia i Puchatka na słynnym moście, gdzie "miś o bardzo małym rozumku" wymyślił grę w misie-patysie (ang. Poohsticks). Gra opisana w "Chatce Puchatka" polegała na tym, że stojąc na moście, rzucało się do rzeki szyszki (później patyczki, bo łatwiej było je rozróżnić) i sprawdzało, który z nich pierwszy wypłynie po drugiej stronie mostu.

Ilustracja Krzysia i Kubusia grających w misie-patysie stała się tak kultowa, że turyści tłumnie odwiedzali most w Ashdown Forest i próbowali ją odtworzyć na fotografiach.

8-letni Christopher Robin ze swoim pluszowym misiem National Portrait Gallery, Fair Use
8-letni Christopher Robin ze swoim pluszowym misiemŹródło: National Portrait Gallery, Fair Use

Niestety dębowy most w początku XX w. bardzo się przez to niszczył i w 1999 r. został zastąpiony współczesną repliką. Oryginał rozłożony na kawałki trafił do magazynu, a w 2021 r. trafił na aukcję. Dyrektor domu aukcyjnego Summers Place nazwał go "ikonicznym kawałkiem historii literatury w fizycznej postaci" i szacował, że zostanie sprzedany za 40-60 tys. funtów. Sprzedał się o wiele drożej, bo nowy właściciel ma z nim związane piękne wspomnienia.

d4avxui

Niestety Lord De La Warr nie zagra już na nim w misie-patysie z prawdziwym Krzysiem – syn A.A. Milne'a zmarł w 1996 r. w wieku 76 lat.

Oryginalny rysunek ilustrujący grę w misie-patysie sprzedał się za 300 tys. funtów Materiały prasowe
Oryginalny rysunek ilustrujący grę w misie-patysie sprzedał się za 300 tys. funtówŹródło: Materiały prasowe

Co stanie się z mostem? Okazuje się, że nowy właściciel zamierza go umieścić na terenie swojej 800-hektarowej posiadłości Buckhurst Park w East Sussex.

Co ciekawe, "most Kubusia Puchatka" nie jest najdroższym "gadżetem" związanym z tą postacią. Oryginalna ilustracja Krzysia bawiącego się z Prosiaczkiem i Puchatkiem na moście osiągnęła kiedyś na aukcji cenę 300 tys. funtów. A mapa Stumilowego Lasu została sprzedana za 350 tys. funtów.

Gorąca jesień w TV. Oto, czym walczą o widza stacje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4avxui
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4avxui