Trwa ładowanie...

Książka o historii Związku Młodzieży Polskiej

Książka o historii Związku Młodzieży PolskiejŹródło: Inne
d1l1wlh
d1l1wlh

ZMP stworzył pewien wzorzec organizacji młodzieżowej - który funkcjonował do końca PRL-u - koncentrujący się na organizowaniu masowych akcji i na niemal kompletnym zaniku działalności w okresie pomiędzy nimi - powiedział podczas prezentacji książki Związek Młodzieży Polskiej i jego członkowie w latach 1948-1957 jej autor dr Marek Wierzbicki . Prezentacja odbyła się we wtorek w warszawskim Domu Spotkań z Historią.

"Książka ta zajmuje się ustaleniem prawdy o rzeczywistym obliczu ZMP i w pewnym sensie weryfikacją legendy ZMP tworzonej w okresie PRL-u" - dodał Wierzbicki . Jak powiedział, podczas czteroletniej pracy nad książką zapoznał się z ok. 35 tys. dokumentów.

Pozycja zawiera trzy działy poświęcone chronologicznej historii ZMP, relacjami Związku z różnymi warstwami społecznymi oraz analizą postaw kierownictwa i zwykłych członków ZMP.

Jak powiedział prowadzący spotkanie prof. Andrzej Paczkowski z Instytutu Studiów Politycznych PAN, ZMP ma szczególne miejsce w historii Polski. "W tej organizacji szlify społeczne i polityczne nabyło mnóstwo osób działających później aktywnie w życiu społecznym, politycznym i kulturalnym kraju" - podkreślił.

d1l1wlh

Recenzent książki, prof. Andrzej Friszke, zwrócił uwagę, że ZMP był strukturą dokładnie kopiującą wzorce sowieckie. "Związek był ważnym elementem stalinizacji Polski. Był aparatem biurokratycznym, dławiącym wszelkie oddolne inicjatywy, wszelką indywidualną aktywność. Był gigantyczną strukturą bez ducha" - powiedział prof. Friszke.

Związek Młodzieży Polskiej powstał w roku 1948 w wyniku połączenia Organizacji Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego, Związku Młodzieży Demokratycznej, Związku Młodzieży Wiejskiej Rzeczpospolitej Polskiej "Wici" oraz Związku Walki Młodych. Powołano go do realizowania polityki komunistycznej wobec młodzieży; ideowo, politycznie i organizacyjnie był podporządkowany PZPR. W 1948 roku liczył ok. pół miliona członków, w 1955 roku - ok. dwa miliony. Podczas październikowego przesilenia politycznego 1956 roku nastąpił rozpad ZMP. Został rozwiązany w 1957 roku.

d1l1wlh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l1wlh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj