Książka Michała Pawła Markowskiego o Schulzu trafiła do księgarń
Najnowsza książka Michała Pawła Markowskiego - eseisty, tłumacza i wykładowcy - trafiła do księgarń. W "Powszechnej rozwiązłości" Markowski analizuje twórczość Bruno Schulza przez pryzmat dyskursu filozofii egzystencjalnej.
* Najnowsza książka Michała Pawła Markowskiego - eseisty, tłumacza i wykładowcy - trafiła do księgarń. W "Powszechnej rozwiązłości" Markowski analizuje twórczość Bruno Schulza przez pryzmat dyskursu filozofii egzystencjalnej.*
* * "Powszechna rozwiązłość" to pierwsza całościowa filozoficzna interpretacja dzieła Bruno Schulza. Michał Paweł Markowski odczytuje twórczość autora "Sklepów cynamonowych" przez pryzmat dyskursu filozoficznego i prac m.in. Fryderyka Nietzschego, Martina Heideggera i Emila M. Ciorana.
Markowski umieszcza twórczość prozaika z Drohobycza w perspektywie filozofii egzystencjalnej. Przedstawia wykładnię schulzowskiego rozumienia materii, mitu, parodii, ironii, masochizmu i humanizmu. Określenie "powszechna rozwiązłość" odsyła do zmiennej natury rzeczywistości, jej onirycznej natury, nie dającej się utrwalić w jednej formie. Filozoficzny aspekt twórczości autora "Sanatorium pod klepsydrą" podkreśla niezgodę na świat, w którym wyczerpały się możliwości i który jest raz na zawsze określony.
Książka "Powszechna rozwiązłość. Schulz, egzystencja, literatura" ukazała się w serii "Hermeneia" nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.