Trwa ładowanie...

Komiks po raz pierwszy w finale Literackiej Nagrody Nike

Po raz pierwszy w finale Nagrody Literackiej Nike znalazł się komiks - "Przygody na bezludnej wyspie" Macieja Sieńczyka. Poza tym o nagrodę ubiegają się w tym roku cztery powieści, tomik wierszy i reportaż. Laureata poznamy 6 października.

Komiks po raz pierwszy w finale Literackiej Nagrody NikeŹródło: Materiały organizatora
d3g1qnu
d3g1qnu

Po raz pierwszy w finale Nagrody Literackiej Nike znalazł się komiks - "Przygody na bezludnej wyspie" Macieja Sieńczyka. Poza tym o nagrodę ubiegają się w tym roku cztery powieści, tomik wierszy i reportaż. Laureata poznamy 6 października.

Nominowane powieści to:

  • * "Ciemno, prawie noc" (W.A.B.) Joanny Bator*, horror rozgrywający się w Wałbrzychu, gdzie koszmary dzieciństwa bohaterki splatają się z dramatycznymi wydarzeniami, które rozgrywały się na Śląsku podczas wojny i tuż po niej.
  • * "Noc żywych Żydów" Igora Ostachowicza*, w której mieszkańcy współczesnego Muranowa w Warszawie konfrontują się z duchami Żydów pomordowanych tam 70 lat wcześniej, w warszawskim getcie.
  • * "Morfina" Szczepana Twardocha (Wydawnictwo Literackie)*, której bohater, pół Polak, pół Niemiec, na początku II wojny światowej musi rozstrzygnąć, kim właściwie jest. W finale nagrody znalazła się też powieść Kai Malanowskiej "Patrz na mnie Klaro" (Krytyka Polityczna) o normalnej z pozoru dziewczynie, w której drzemie jednak skłonność do graniczącej z obsesją fascynacji innymi osobami.
  • Reportaż Katarzyny Surmiak-Domańskiej "Mokradełko" (Czarne) to historia kobiety, która za milczącą zgodą matki przez lata była wykorzystywana seksualnie przez swojego ojca. W "Mokradełku" patrzymy na nią oczami osób z jej najbliższego otoczenia: męża, sąsiadek, teściowej, lekarki.
  • Tomik wierszy "Bach for my baby" Justyny Bargielskiej (Biuro Literackie).
  • Komiks - po raz pierwszy do Nagrody Literackiej Nike - "Przygody na bezludnej wyspie" Macieja Sieńczyka (Lampa i Iskra Boża). To surrealistyczna opowieść o koszmarze sennym. Bohaterowi opowieści śni się, że jako rozbitek, wraz z przypadkowymi współtowarzyszami, trafia na bezludną wyspę. Sekretarz nagrody Nike Juliusz Kurkiewicz podkreślił, że komiks już dawno został nobilitowany uznaniem jego przynależności do świata literatury, i było kwestią czasu pojawienie się go wśród nominacji do literackich nagród.

Nike jest nagrodą za najlepszą książkę roku. Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł oraz statuetkę Nike dłuta Gustawa Zemły. W tym roku jury przewodniczy Tadeusz Nyczek. Fundatorami Nagrody Literackiej Nike są "Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory.

d3g1qnu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3g1qnu