Trwa ładowanie...
d1l531g

Joanna Bator

Absolwentka wrocławskiego kulturoznawstwa i Szkoły Nauk Społecznych, jest adiunktem w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, gdzie od 1999 roku pracuje w Zespole Psychoanalizy i Badań nad Kategorią "Gender" w Filozofii Współczesnej.

Należy do grupy osób młodego pokolenia, które zaczęły feministyczną debatę w Polsce. Prowadziła seminaria poświęcone tej problematyce na Uniwersytecie Warszawskim w latach 1996/98. W ramach współpracy z Instytuten Spraw Publicznych opublikowała dwie prace Wizerunek kobiety w reklamie telewizyjnej (1998) oraz Wizerunek kobiety w polskiej debacie publicznej (1999).

Jest także autorką przekładów oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych i publicystycznych z zakresu filozofii feministycznej i gender studies, które ukazywały się w "Społeczeństwie Otwartym", "Edukacji Filozoficznej", "Przeglądzie Filozoficznym", "Tekstach Drugich", "Odrze", "Czasie Kultury", "Twórczości", "Gazecie Wyborczej" i nowojorskim "Nowym Dzienniku".

Jako stypendystka programu Tempus, Fundacji Kosciuszkowskiej i rządu japońskigo pracowała kolejno na uniwersytetach w Londynie (98/99), Nowym Jorku (99/00) i Tokio (01/02). Obecne zainteresownia bliższe są literaturze niż filozofii, a autorka podróżuje po świecie zbierając materiały do kolejnej książki.

Laureatka Literackiej Nagrody Nike 2013 za książkę "Ciemno, prawie noc".

d1l531g

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l531g
d1l531g
d1l531g
d1l531g

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj