Trwa ładowanie...
dx2yh4t

Joanna Bator

Absolwentka wrocławskiego kulturoznawstwa i Szkoły Nauk Społecznych, jest adiunktem w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, gdzie od 1999 roku pracuje w Zespole Psychoanalizy i Badań nad Kategorią "Gender" w Filozofii Współczesnej.

Należy do grupy osób młodego pokolenia, które zaczęły feministyczną debatę w Polsce. Prowadziła seminaria poświęcone tej problematyce na Uniwersytecie Warszawskim w latach 1996/98. W ramach współpracy z Instytuten Spraw Publicznych opublikowała dwie prace Wizerunek kobiety w reklamie telewizyjnej (1998) oraz Wizerunek kobiety w polskiej debacie publicznej (1999).

Jest także autorką przekładów oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych i publicystycznych z zakresu filozofii feministycznej i gender studies, które ukazywały się w "Społeczeństwie Otwartym", "Edukacji Filozoficznej", "Przeglądzie Filozoficznym", "Tekstach Drugich", "Odrze", "Czasie Kultury", "Twórczości", "Gazecie Wyborczej" i nowojorskim "Nowym Dzienniku".

Jako stypendystka programu Tempus, Fundacji Kosciuszkowskiej i rządu japońskigo pracowała kolejno na uniwersytetach w Londynie (98/99), Nowym Jorku (99/00) i Tokio (01/02). Obecne zainteresownia bliższe są literaturze niż filozofii, a autorka podróżuje po świecie zbierając materiały do kolejnej książki.

Laureatka Literackiej Nagrody Nike 2013 za książkę "Ciemno, prawie noc".

dx2yh4t

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dx2yh4t
dx2yh4t
dx2yh4t