Trwa ładowanie...
d2lj0rb

Komiks o zabójstwie Stepana Bandery

d2lj0rb
d2lj0rb

W Kijowie zaprezentowano we wtorek komiks _Zabójstwa na zlecenie KGB_. Jest poświęcony śmierci przywódcy ukraińskich nacjonalistów Stepana Bandery, zamordowanego w 1959 r. w Monachium przez agenta KGB Bohdana Staszyńskiego.

- Książeczka ta przeznaczona jest przede wszystkim dla młodzieży, która może dzięki niej zapoznać się z informacjami o życiu i działalności Stepana Bandery - powiedział podczas prezentacji komiksu Swiatosław Łypowecki ze Związku Młodzieży Ukraińskiej (SUM), która doprowadziła do wydania komiksu na Ukrainie.

Zabójstwa na zlecenie KGB po raz pierwszy ukazały się w latach 70. na Zachodzie, w czasopiśmie emigracyjnym „Kryłati” (‘skrzydlaci’). Tekst komiksu napisał redaktor czasopisma Omelian Kowal, a autorem ilustracji był belgijski rysownik, ukrywający się do dziś pod pseudonimem Neptun.

Komiks wydrukowano na Ukrainie w 4 tysiącach egzemplarzy. Ukazał się przed planowanymi na styczeń przyszłego roku obchodami 100-lecia urodzin Bandery.

W 2007 r. na Ukrainie wydano komiks Ukraina w walce, znany także pod nazwą Komiks o UPA. Ukazał się on w dwóch wersjach językowych - po ukraińsku i rosyjsku. W związku z dużym zainteresowaniem książeczka była czterokrotnie dodrukowywana, a jej ogólny nakład wyniósł 22 tys. egzemplarzy.

d2lj0rb

Stepan Bandera był jednym z przywódców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. W r. 1942 z jej oddziałów powstała Ukraińska Powstańcza Armia (UPA).

UPA walczyła podczas II wojny światowej przeciwko Niemcom i ZSRR. Od wiosny 1943 r. prowadziła także działania zbrojne przeciwko ludności polskiej Wołynia, Polesia i Galicji Wschodniej, zmierzające do jej całkowitego usunięcia z tych terenów. Oblicza się, że jej ofiarą padło ok. 100 tys. Polaków.

Formacja ta nie jest dotychczas na Ukrainie uznawana za stronę biorącą udział w walkach II wojny światowej.

Część ukraińskich polityków i społeczeństwa chce uznania UPA za stronę walczącą o niepodległość kraju i przyznania jej weteranom praw kombatanckich oraz ulg, z jakich korzystają byli żołnierze Armii Czerwonej. Część Ukraińców uważa z kolei, że UPA była organizacją zbrodniczą, wobec czego odmawia przyznania im praw należnych kombatantom.

d2lj0rb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lj0rb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj