Trwa ładowanie...

Komiks o księdzu Jerzym Popiełuszko

Komiks o księdzu Jerzym PopiełuszkoŹródło: Inne
d1kpmu0
d1kpmu0

W listopadzie do księgarń trafi komiks opowiadający o życiu i męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki.

Cena wolnościtak będzie zatytułowana obrazkowa historia kapelana Solidarności – jest wspólnym dziełem rysownika Krzysztofa Wyrzykowskiego oraz Macieja Jasińskiego, który napisał scenariusz.

Polska historia najnowsza staje się powoli tematem wykorzystywanym przez twórców kultury popularnej – po komiksie wydanym z okazji 25-lecia powstania NSZZ Solidarność przyszła kolej na bodaj najtragiczniejsze wydarzenie z okresu stanu wojennego.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko został porwany przez funkcjonariuszy SB 19 października 1984 roku. Nie wiadomo dokładnie, którego dnia został zamordowany. Jego skatowane ciało wyłowiono z zalewu na Wiśle koło Włocławka 30 października (podaje się też datę 26 października), a 3 listopada 1984 roku odbył się pogrzeb z udziałem tłumu wiernych, który przerodził się w patriotyczną manifestację.

d1kpmu0

Mimo procesu i skazania bezpośrednich winowajców zbrodni (dziś są oni już na wolności), nie wyjaśniono wszystkich okoliczności morderstwa. Sprawę bada ponownie IPN.

Trwają ostatnie przygotowania do wydania komiksu – zeszyt ma się ukazać na początku przyszłego miesiąca, dokładnie w 21. rocznicę pogrzebu księdza Jerzego Popiełuszki. Komiks jest czarno-biały z kolorową okładką. Zwierać będzie nie tylko samą historię obrazkową – uzupełnieniem będą archiwalne teksty oraz fotografie.

d1kpmu0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kpmu0