Trwa ładowanie...

Kajko i Kokosz teraz w wersji gwarowej

Kajko i Kokosz teraz w wersji gwarowejŹródło: Inne
dh5hepx
dh5hepx

Kajko i Kokosz, bohaterowie komiksu Janusza Christy, będą mówić po kaszubsku i śląsku.

Komiksy z dialogami w tych gwarach trafią do polskich księgarń pod koniec października. W przygotowaniu jest kolejna wersja językowa przygód słowiańskich wojów, tym razem w gwarze góralskiej.

Przekładu na gwarę śląską dokonał Andrzej Rocznikok, w tym języku ukaże się zeszyt Szkoła latania. Natomiast Na wczasach zostało przełożone na kaszubski przez Zbigniewa Jankowskiego. Na góralski tłumaczona będzie część Wielki turniej.

Przygody Kajka i Kokosza - słowiańskich wojów broniących Mirmołowa przed zakusami okrutnych Zbójcerzy - to klasyka polskiego komiksu. Janusz Christa tworzył Kajka i Kokosza w latach 60. i 70. XX wieku, początkowo publikując w „Świecie Młodych”.

Kajko i Kokosz czasem przyrównywani są do postaci z francuskiego komiksu o galijskich wojach - Asteriksie i Obeliksie. Francuska seria ukazywała się w przekładach na regionalne dialekty francuskie, co zainspirowało projekt polskiego wydawcy Kajka i Kokosza - oficynę Egmont.

dh5hepx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dh5hepx

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj