Jego książki omawiają w szkołach. "Dostałem z pana pałę"
Popularny autor książek dla najmłodszych był w Dzień Dziecka gościem radia RMF FM. - Właściwie to cud, że ludzie po czterdziestce w Polsce czytają książki, jeśli przeszli przez traumę lektur szkolnych - wyznał Grzegorz Kasdepke. Opowiedział też anegdotę o własnym dziecku.
Grzegorz Kasdepke, którego "Detektyw Pozytywka" znajduje się na liście lektur obowiązkowych, jako dziecko nie siedział z nosem w książkach. Zdecydowanie wolał zabawy na podwórku. Jeśli już miał sięgnąć po coś do czytania - wybierał komiksy Papcia Chmiela, od których zaczęła się jego czytelnicza przygoda. A co mówi o swoich doświadczeniach szkolnych?
- Jestem z tego pokolenia, które musiało czytać takie okropieństwa jak "Janko Muzykant" czy "Nasza szkapa". Właściwie to cud, że ludzie po czterdziestce w Polsce czytają książki, jeśli przeszli przez traumę lektur szkolnych - stwierdził pisarz na antenie RMF FM.
Zobacz: Lęk przed powrotem do szkół. Dr Aleksandra Piotrowska radzi, jak go pokonać
Dziś książki Kasdepke trafiają w gust czytelniczy współczesnych dzieci i ich rodziców, o czym świadczy chociażby wynik Plebiscytu Złota Dwudziestka, zorganizowanego z okazji 20-lecia kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom".
Jednak do lektur pan Grzegorz ma specyficzny stosunek. W końcu książka czytana pod przymusem, nie smakuje już tak samo, choć miło mu, że został doceniony. Autor "Kacperiady" opowiedział nawet anegdotę: jego pierwsza książka dla dzieci stała się lekturą uzupełniającą w szkole syna. Kacper - bohater opowiadania - dostał z analizy tekstu o sobie samym -3.
- Ponieważ nauczycielka stwierdziła, że się do tego nie przyłożył. Przyłożył się, ale nie dostrzegł tych mądrości, które dostrzegła pani nauczycielka - skomentował pisarz, który wyznał, że raz na jakiś czas staje przed nim jakieś dziecko i z pretensją w głosie mówi: "Dostałem z pana pałę". Co zrobić?
Zdaniem Grzegorza Kasdepke na pewno nie należy zmuszać dzieci do czytania tekstów "które męczą uczniów", a tak np. postrzega w "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza.