Szukasz książki dla swojego dziecka? Oto Złota Dwudziestka
"Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie!" - głosi hasło kampanii "Cała Polska czyta dzieciom". Rynek czytelniczy pełen jest nowości. Którą pozycję zatem wybrać? Jeśli mamy wątpliwości, warto skorzystać ze sprawdzonych opinii czytelniczych. Z okazji 20-lecia wspomnianej akcji społecznej fundacji ABCXXI, odbył się plebiscyt, w którym wyłoniono 20 najlepszych polskich książek wydanych od roku 2001.
W poniedziałek 10 maja ogłoszono wyniki Plebiscytu Złota Dwudziestka, zorganizowanego z okazji 20-lecia kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom". Spośród wydanych w ciągu ostatnich 20 lat 60 tytułów autorstwa polskich pisarzy, które wskazała do Plebiscytu Kapituła Złotej Listy Fundacji, czytelnicy wybrali 20 ulubionych książek dla dzieci i młodzieży.
- Już nigdy nie powiem, że nie lubię poniedziałków – stwierdził Grzegorz Kasdepke, którego utwory zajęły w plebiscycie Złota Dwudziestka 1. i 12. miejsce. – W mojej domowej bibliotece książki dla dzieci są zmieszane z książkami dla dorosłych – zauważył. - Alice Monroe opiera się o Czesława Miłosza, a z drugiej strony tuli się do niego Musierowicz. Balzac wspiera się na Bahdaju. Jest w tym jakaś głęboka mądrość, że jeżeli chcemy, a żeby dzieciaki nasze czytały Herberta, musimy najpierw nauczyć je czytać np. Chotomską czy Papuzińską" – zaopiniował autor "Detektywa Pozytywki".
Zobacz: ZŁOTA DWUDZIESTKA książek wybranych w plebiscycie na 20-lecie kampanii "Cała Polska czyta dzieciom".
– Ten konkurs nie jest w jakimś tam sobie roku - dodał Andrzej Maleszka. - On jest też związany z tym dziwnym czasem pandemicznym - przypomniał autor książki z serii "Magiczne drzewo" – Uważam, że dzieciaki są tą pandemią dotknięte chyba bardziej, niż my dorośli. Może nie w sensie zdrowotnym, ale w sensie mentalnym i społecznym - dodał i zapytał: Dlaczego mówię o tym w kontekście książek? Bo zawsze powtarzałem, że głównym zadaniem ludzi, którzy tworzą dla dzieci jest budowanie wyobraźni. To jest jakby otwieranie dziecka na świat, który będzie, albo na świat, którego nie widzimy z okien własnego domu.
- Nagle się okazało, że jedyne, co nie jest wirtualne, co jest prawdziwe, to jest książka - stwierdził Andrzej Maleszka. Jego zdaniem obecni młodzi czytelnicy "to jest inna generacja dzieci". - To są dzieci o wiele bardziej otwarte i mądre, niż my, kiedy byliśmy w ich wieku - podsumował laureat 2. miejsca w plebiscycie.
- Kaczka Katastrofa powiedziała kiedyś, że w czytaniu oprócz czytania najważniejsze jest przytulanie - stwierdził Wojciech Widłak. Jego zdaniem trudno jest porównywać pokolenia, ale to, że tyle osób głosowało na "Pana Kuleczkę" (książka zajęła w plebiscycie 3. miejsce), pozwala wierzyć, że pewne wartości są niezmienne. Wśród nich pisarz wymienił: "miłość, cierpliwość i przytulanie".
Podczas konferencji prasowej online Grzegorz Kasdepke wspomniał też o problemach czytelnictwa w Polsce:
- Nasze dzieciaki czytają dużo więcej niż my dorośli. To wiemy dzięki statystykom Biblioteki Narodowej. Także liczę na to, że my, autorzy książek dla dzieci, którzy robią wszystko, żeby dzieciaki zechciały czytać, rzeczywiście rozbudziły w nich te pasje czytelnicze, a potem mam nadzieję, że pojawią się autorzy książek dla dorosłych, którzy tę sztafetę czytelniczą poprowadzą dalej.
Oto Złota Dwudziestka, czyli zwycięskie tytuły plebiscytu z okazji 20-lecia kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom":
1. Grzegorz "Detektyw Pozytywka"
2. Andrzej Maleszka "Magiczne drzewo. Czerwone krzesło"
3. Wojciech Widłak "Pan Kuleczka"
4. Piotr Socha "Pszczoły"
5. Renata Piątkowska "Która to Malala?"
6. Adam Wajrak "Wielka księga prawdziwych tropicieli"
7. Paweł Beręsewicz, Wojciech Cesarz , Barbara Kosmowska, Andrzej Maleszka, Katarzyna Ryrych, Katarzyna Terechowicz "Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach"
8. Łukasz Wierzbicki "Dziadek i niedźwiadek"
9. Roksana Jędrzejewska-Wróbel " Florka. Z pamiętnika ryjówki"
10. Barbara Kosmowska "Pozłacana rybka" oraz (tą samą liczbą głosów) Michał Rusinek "Wierszyki domowe"
12. Grzegorz Kasdepke "Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko"
13. Olga Tokarczuk "Zgubiona dusza"
14. Barbara Gawryluk, "Dżok. Legenda o psiej wierności"
15. Joanna Fabicka "Rutka"
16. Barbara Kosmowska "Gwiazda z pierwszego piętra"
17. Iwona Chmielewska "Pamiętnik Blumki"
18. Joanna M. Chmielewska "Niebieska niedźwiedzica" i (tą samą liczbą głosów) Tomasz Samojlik "Żubr Pompik. Tropy na śniegu"
20. Marcin Kozioł "Tajemnica przeklętej harfy"