Trwa ładowanie...

Jarosław Marek Rymkiewicz: ''PiS obiecał, że uratuje Polskę - niechże więc ją teraz ratuje''

Jarosław Marek Rymkiewicz, poeta, dramaturg, eseista, krytyk filmowy, w wywiadzie dla tygodnika „W Sieci” stwierdził, że „Żeromski, Mickiewicz, Kochanowski są odpowiedzialni za to, że polscy patrioci wygrali wybory 2015 r.”. Zeszłoroczny laureat nagrody im. Juliana Tuwima, której przyznanie wzbudziło sprzeciw części jury, tłumaczył wzrost poparcia dla PiS-u i dlaczego nie uważa się za prawicowca.

Jarosław Marek Rymkiewicz: ''PiS obiecał, że uratuje Polskę - niechże więc ją teraz ratuje''Źródło: EastNews
dhlm5mz
dhlm5mz

* Jarosław Marek Rymkiewicz , poeta, dramaturg, eseista, krytyk filmowy, w wywiadzie dla tygodnika „W Sieci” stwierdził, że „Żeromski, Mickiewicz, Kochanowski są odpowiedzialni za to, że polscy patrioci wygrali wybory 2015 r.”. Zeszłoroczny laureat nagrody im. Juliana Tuwima, której przyznanie wzbudziło sprzeciw części jury (czytaj więcej tutaj ), tłumaczył w tygodniku wzrost poparcia dla PiS-u i dlaczego nie uważa się za prawicowca.*

- Jestem pewien, że wielu Polaków, którzy głosowali na PiS, nie zgadza się z programem tej partii. Głosowaliśmy na to ugrupowanie, ponieważ obiecało nam, że uratuje Polskę. Niechże więc ją teraz ratuje – trzymamy pana za słowo, drogi panie Jarosławie - zaapelował Rymkiewicz w wywiadzie udzielonym Joannie Lichockiej, niegdyś dziennikarce, dzisiaj posłance Prawa i Sprawiedliwości.

Zdaniem poety jesienne wybory były nie tylko demokratyczną zmianą opcji rządzącej, ale opowiedzeniem się za czymś znacznie ważniejszym i poważniejszym.

- Głosowaliśmy, żeby uratować Polskę. Prawo i Sprawiedliwość wygrało, bo Polacy zrozumieli, że są wynaradawiani. Zrozumieli, że Polska jest lżona, poniżana, wyśmiewana i że wszystko, co się dzieje na naszych ziemiach, zmierza do likwidacji Polski.

dhlm5mz

- Ja nie jestem ani prawicowcem, ani lewicowcym – dodaje Rymkiewicz, który widzi w sobie konserwatystę, republikanina, a nawet jakobina. - Konserwatywna jakobińska rewolucja – to mi się podoba – kwituje poeta.

Zdaniem Rymkiewicza „niemieckie gazety wychodzące w Polsce w polskim języku powinny zostać zlikwidowane” w myśl frazy: „Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz”. W nawiązaniu do słów Jarosława Kaczyńskiego o „gorszym sorcie Polaków” poeta przypomniał, że takiego sformułowania po pierwszym rozbiorze Polski użył bodajże Ignacy Krasicki. - Wszystko się więc powtarza, z czego można wyciągnąć wniosek (…), że zdrada jest trwałym i niedającym się wyeliminować elementem natury ludzkiej (…) - a tych, którzy mają ochotę zdradzić i czerpać korzyści ze zdrady, może powstrzymać tylko strach przed katowskim toporem albo drabiną i konopnym sznurem. Mówiąc to, Rymkiewicz podpisał się pod cytatem z księcia Adama Jerzego Czartoryskiego, przywołanym przez dziennikarza, w którym mowa o dwóch partiach: polskiej i antypolskiej. - Znowu mamy tylko dwie partie, polską i antypolską, żadnej innej nie ma - uważa autor.

Według Rymkiewicza Europa zmierza ku "planetarnej katastrofie", która nastąpi za kilkadziesiąt, a może za kilkanaście lat i będzie to tragedia na miarę wydarzeń z końca Imperium Rzymskiego. - Jeśli chcemy przetrwać i mieć naszą Rzeczpospolitą, (…) to musimy teraz znaleźć jakiś sposób, który pozwoli nam się obronić przed żarłocznymi sąsiadami (…) - stwierdził Jarosław Marek Rymkiewicz, dodając, że „czas odwrócić skutki rozbiorów – a to znaczy, że czas myśleć o odnowionej Rzeczypospolitej.” Zapytany o to, czy ma na myśli Rzeczpospolitą dwojga czy trojga narodów, poeta odpowiedział: „Czas myśleć o tym, jak będzie kiedyś wyglądać Rzeczpospolita Pięciu Narodów.”

Jarosław Marek Rymkiewicz , rocznik 1935, jest synem prozaika Władysława Szulca i lekarki Hanny z Baranowskich herbu Tuhan. Po wojnie wstąpił do komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej. W 1964 roku opowiedział się przeciw tzw. "listowi 34", w którym Antoni Słonimski i 33 innych autorów "domagało się zmiany polskiej polityki kulturalnej w duchu praw zagwarantowanych przez konstytucję państwa polskiego i zgodnych z dobrem narodu". Rozliczenie młodzieńczego zaangażowania i opowiadania się po stronie Polski Ludowej Rymkiewicza pojawiło się w 1985 roku w "Hańbie domowej" Jacka Trznadla .

dhlm5mz

Rymkiewicz ma na swoim koncie kilkanaście tomików poetyckich, książki eseistyczne, dwie powieści czy serię dramatów, w tym: "Eurydyka, czyli każdy umiera tak, jak mu wygodniej" (1957) i "Odys w Berdyczowie" (1958). Autor był wielokrotnie nominowany do nagrody Nike - został jej laureatem w 2003 roku za tomik "Zachód słońca w Milanówku" . Zdobył Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza, został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2012 roku Gazeta Polska przyznała mu tytuł "Człowieka Roku 2011".

dhlm5mz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhlm5mz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj