Trwa ładowanie...
historia
23-04-2010 13:55

IPN i SBU wydały po angielsku książkę o Wielkim Głodzie

IPN i SBU wydały po angielsku książkę o Wielkim GłodzieŹródło: Inne
d2yx1dw
d2yx1dw

Polski Instytut Pamięci Narodowej i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wydały anglojęzyczną wersję wspólnej książki Wielki Głód na Ukrainie 1932-1933. Zaprezentował ją w środę w Kijowie prezes IPN Janusz Kurtyka.

Wraz z prezydentem Ukrainy Wiktorem Juszczenką uczestniczył on w uroczystościach, otwierających obchody 76. rocznicy tej stalinowskiej zbrodni, która pochłonęła co najmniej 3,5 mln ofiar. Dzień Pamięci Ofiar Głodu przypada na Ukrainie w najbliższą sobotę.

- Uważamy, że Wielki Głód, ludobójstwo jest tak ważnym wydarzeniem i tak ważną okolicznością, elementem losu narodu ukraińskiego, że ma charakter ponadczasowy i warto zwrócić uwagę opinii światowej na ten fakt - powiedział Kurtyka w rozmowie z polskimi dziennikarzami w Ukraińskim Domu w Kijowie.

Prezes IPN ocenił, że wydanie książki o Wielkim Głodzie w języku angielskim zwraca uwagę na wspólnotę losów polskich i ukraińskich w obliczu komunizmu.

d2yx1dw

- Dlatego chcielibyśmy, aby ta książka po prezentacji na Ukrainie i w Polsce była później promowana w Europie, w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych; przygotowujemy takie przedsięwzięcie w pierwszej połowie przyszłego roku - podkreślił Kurtyka.

Wielki Głód na Ukrainie 1932-1933 ukazał się w języku polskim i ukraińskim w ub. roku. Jest to zbiór niepublikowanych wcześniej dokumentów z tamtych czasów: sowieckich służb specjalnych, polskiego wywiadu i policji oraz polskiej administracji państwowej.

Zawiera także materiały sporządzone przez placówki dyplomatyczne Polski w ZSRR i rezydentów polskiego wywiadu, którzy raportowali o Wielkim Głodzie władzom w Warszawie.

Sztucznie wywołany przez Józefa Stalina głód na Ukrainie był efektem działań wymierzonych w ukraińskie dążenia narodowe, co łączyło się z nienawiścią wobec chłopów przeciwstawiających się kolektywizacji wsi.

d2yx1dw

Odbierano im nie tylko zboże na siew, lecz także zapasy niezbędne do wyżywienia rodzin, zakazując jednocześnie wstępu do miast. W szczytowym momencie głodu umierało ok. 25 tys. ludzi dziennie; notowano przypadki kanibalizmu.

Prezydent Ukrainy Juszczenko zabiega na arenie międzynarodowej o uznanie Wielkiego Głodu za ludobójstwo. Uczyniło to dotychczas 26 państw, w tym w 2006 r. Polska. Uchwały takiej nie podjęła Rosja, która twierdzi, że dotknął on nie tylko Ukrainę, lecz także inne republiki byłego ZSRR.

d2yx1dw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yx1dw