Trwa ładowanie...
wiersze
14 grudnia 2011, 16:02

IBL ukończy edycję "Pism zebranych" Żeromskiego

Wydawnictwo Instytutu Badań Literackich dokończy edycję "Pism zebranych" Żeromskiego doprowadzoną do półmetku przez "Czytelnika". Ukażą się m.in. trzy tomy publicystyki, której w PRL nie wydawano ze względów cenzuralnych - zapowiada prof. Zdzisław Jerzy Adamczyk

IBL ukończy edycję "Pism zebranych" ŻeromskiegoŹródło: PAP/CAF
d11puq7
d11puq7

Wydawnictwo Instytutu Badań Literackich dokończy edycję "Pism zebranych" Żeromskiego doprowadzoną do półmetku przez "Czytelnika". Ukażą się m.in. trzy tomy publicystyki, której w PRL nie wydawano ze względów cenzuralnych - zapowiada prof. Zdzisław Jerzy Adamczyk.

Zaplanowana na 39 tomów edycja pism wszystkich Stefana Żeromskiego została zawieszona w Spółdzielni Wydawniczej "Czytelnik" po śmierci redaktora edycji - prof. Zbigniewa Golińskiego (1925-2008). Instytut Badań Literackich postanowił dokończyć to przedsięwzięcie. "Niedawno zaaprobowana została przedstawiona przeze mnie koncepcja opublikowania w trzech tomach tekstów publicystycznych Stefana Żeromskiego" - powiedział PAP prof. Adamczyk.

Jak zaznaczył, jest paradoksem, że w PRL najważniejsze materiały publicystyczne Żeromskiego - m.in. "Na probostwie w Wyszkowie", "Snobizm i postęp" - nie ukazywały się, ponieważ zawierają bardzo wyraźne akcenty antykomunistyczne i antysowieckie, które były ówczesnym władzom politycznym nie na rękę. "Powieści Żeromskiego były wśród obowiązkowych lektur szkolnych, a Żeromski-publicysta pozostawał nieznany" - zauważył profesor.

Do pracy przy dokończeniu edycji "Pism zebranych" Żeromskiego w większym stopniu niż dotychczas włączyło się kieleckie środowisko naukowe; w edytorskim opracowaniu kolejnych tomów "Pism" współuczestniczyć będą trzy osoby z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Do biblioteki tej uczelni trafiło ponadto archiwum "Pism zebranych" - dokumentacja tomów wydanych oraz materiały do tomów mających się ukazać - które stanowi podstawowy warsztat pracy zespołu.

Prof. Zdzisław Jerzy Adamczyk przez ponad 15 lat przygotowywał do druku listy Żeromskiego , które ukazały się w sześciu tomach - ostatni w tym roku - w wyodrębnionej serii "Pism zebranych" autora "Popiołów". W uznaniu zasług za tę pracę dołączył do grona nauczycieli akademickich nagrodzonych przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Przyznaną przez minister Barbarę Kudrycką nagrodę indywidualną I stopnia ma odebrać w piątek w Warszawie - informuje na swojej stronie internetowej Akademia Humanistyczna w Pułtusku, w której laureat jest profesorem.

d11puq7

Do wniosku o uhonorowanie dorobku prof. Adamczyka uczelnia dołączyła opinię naukową, w której napisano, że w sześciu tomach listów Żeromskiego href="http://ksiazki.wp.pl/aid,14,nazwisko,Stefan-Zeromski,autor.html"> "otrzymaliśmy jedną więcej modelową edycję epistolografii" oraz "jedno z najwybitniejszych osiągnięć naukowych i wydarzeń kulturalnych ostatnich lat".

Prof. Zdzisław Jerzy Adamczyk mieszka w Kielcach, jest związany również z tamtejszym Uniwersytetem Jana Kochanowskiego; rozpoczął pracę naukową w 1970 roku w jego poprzedniczce - Wyższej Szkole Nauczycielskiej.(PAP)

d11puq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11puq7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj