Trwa ładowanie...
d4i1ydt

Jan Kochanowski

Inne
Źródło: Inne

Uważany za najwybitniejszego przedstawiciela poezji humanistycznej Śłowiańszczyzny, którego twórczość wpłynęła na rozwój polskiej literatury narodowej (liczne nawiązania od czasów renesansu po dobę współczesną).

Pochodził ze średnio zamożnej szlachty.

Studiował na Akademi Krakowskiej i w Padwie (z przerwami na pobyt w Królewcu), gdzie zdobył pozycję jako poeta łaciński - twórczość łacińską będzie kontynuował równolegle z twórczością w języku polskim. W 1559 roku przebywa w Paryżu, gdzie styka się z Ronsardem i jego grupą poetycką Plejada.

Po podziale ojcowizny (1559) rozpoczyna karierę dworzanina, początkowo wiążąc się z Tarnowskimi (lub Tęczyńskimi), dworem biskupa Filipa Padniewskiego i wojewody lubelskiego Jana Firleja, aby na przełomie 1563/64 zostać jednym z sekretarzy kancelarii królewskiej.

Od 1571 w Czarnolesie z niewielkimi przerwami (w 1574 roku ostatecznie zrywa z dworem). W 1579 roku umiera ukochana córka Urszula, a wkrótce następna, Hanna.

Kochanowski zmarł nagle, przypuszczalnie na zawał serca, w czasie konwokacji w Lublinie, w pogrzebie uczestniczył król Stefan Batory i kanclerz Jan Zamoyski.

Jan Kochanowski
Data urodzenia

05.06.1530

Miejsce urodzenia

Sycyno koło Radomia, Polska

Data śmierci

21.08.1584

Bibliografia
d4i1ydt

Podziel się opinią

6
5

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4i1ydt
d4i1ydt
d4i1ydt
d4i1ydt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj