Trwa ładowanie...

Horror, który nie pozwoli ci zasnąć. Odważysz się poznać historię do końca?

Nawiedzony hotel odcięty od świata wysoko w górach. Obdarzony niezwykłymi zdolnościami pięciolatek. I ojciec, który popada w coraz większy obłęd. Czy to nie brzmi jak najlepszy horror wszech czasów?

Filmowa wersja "Lśnienia" zadebiutowała w kinach w 1980 r.Filmowa wersja "Lśnienia" zadebiutowała w kinach w 1980 r.Źródło: YouTube
d1l1wlh
d1l1wlh

Stephen King jest autorem ponad 70 powieści wydanych pod własnym nazwiskiem oraz kilku pod pseudonimem. Książki doczekały się wielomilionowych nakładów i zostały przetłumaczone na 30 języków. King wydał również kilka zbiorów opowiadań, scenariusze filmowe, a także sztuki teatralne. Co ciekawe, opisywane przez niego historie są na tyle plastyczne, że większość jego utworów została z łatwością przeniesiona na ekrany. Do jednych z najbardziej znanych ekranizacji z pewnością należy "Lśnienie" Stanleya Kubricka (z Jackiem Nicholsonem w roli głównej) z 1980 r.

Mało kto wie, że sam King był mocno rozczarowany finalnym wyglądem filmu. Porównał obraz do "pięknego cadillaca, ale bez silnika pod maską, można w nim usiąść i cieszyć się zapachem skórzanej tapicerki, ale nie można nim nigdzie pojechać". Mało tego, autor pierwowzoru zarzucił Kubrickowi, że ten "postanowił zrobić horror, nie rozumiejąc w ogóle tego gatunku". Jak przypomina moviesroom.pl, przez to pisarz do dziś nie potrafi zrozumieć, dlaczego kinomaniacy uważają, że filmowa wersja "Lśnienia" jest straszna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Audiobooki, od których się nie oderwiecie. Masa superprodukcji

Ci, którzy czytali już książkę i widzieli film, mogą teraz przekonać się, jak ta historia wybrzmiewa w formie słuchowiska z udziałem największych gwiazd współczesnego polskiego kina. W Superprodukcji Audioteki w głównych rolach możemy usłyszeć m.in. Adama Woronowicza, Agatę Kuleszę, Bernarda Lewandowskiego, Mariusza Bonaszewskiego oraz Mariana Opanię.

d1l1wlh

Narratorem jest Krzysztof Gosztyła, a za scenariusz i reżyserię odpowiada Janusz Kukuła, główny reżyser Teatru Polskiego Radia. Na szczególne wyróżnienie zasługują efekty dźwiękowe, które od pierwszych minut pozwalają słuchaczom wtopić się w historię i potęgują emocje związane z fabułą. Uczta dla ucha! A o czym tak naprawdę opowiada "Lśnienie"?

Horror rozpoczyna się w momencie, w którym główny bohater, były nauczyciel i pisarz, otrzymuje posadę stróża w opuszczonym na sezon zimowy i odciętym od świata górskim hotelu "Panorama". Podczas rozmowy kwalifikacyjnej dowiaduje się o tragicznych losach pierwszego dozorcy. Mężczyzna zabił żonę, dwie córki i siebie. Dlaczego? Według szefa, nastąpiło nieszczęśliwe połączenie dużych ilości whisky i reakcji klaustrofobicznej, która może nastąpić, gdy ludzie zbyt długo przebywają w zamknięciu.

Mimo tych informacji Jack Torrance decyduje się wprowadzić do ośrodka wraz z żoną Wendy oraz pięcioletnim synkiem Dannym. Już na początku pobytu okazuje się, że chłopiec posiada pewien dar, nazywany lśnieniem, który potrafi być niebezpieczny. Malec potrafi m.in. czytać w czyichś myślach, odczytywać uczucia oraz emocje u innych ludzi oraz przewidywać przyszłość. Co jakiś czas u jego boku pojawia się również, jak to nazywają jego rodzice, "niewidzialny towarzysz zabaw" imieniem Tony, który popycha go do różnych działań i zachowań.

d1l1wlh

Gdy z hotelu wyjeżdżają ostatni goście, a ośrodek przez burze śnieżne zostaje odcięty od świata, Danny odkrywa, że budynek jest nawiedzony. Wkrótce jego ojciec Jack zaczyna tracić zmysły i popadać w coraz większy obłęd... Co wydarzyło się dalej? Tego dowiecie się, słuchając "Lśnienia" na platformie Audioteka.pl.

Scena z filmu "Lśnienie" (1980 r.) YouTube
Scena z filmu "Lśnienie" (1980 r.)Źródło: YouTube
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1l1wlh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l1wlh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj