Trwa ładowanie...

Honorowy doktorat i odznaczenie dla Stanisława Barańczaka

Honorowy doktorat i odznaczenie dla Stanisława BarańczakaŹródło: Inne
d421cub
d421cub

* Stanisław Barańczak , wybitny polski poeta, krytyk literacki i tłumacz, otrzymał we wtorek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Został też odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.*

Uroczystość odbyła się na Uniwersytecie Harvarda w Cambridge w stanie Massachusetts, gdzie Barańczak jest profesorem.

Wręczenia godności honorowego doktora dokonał rektor UJ Karol Musiał. "( Stanisław Barańczak ) jako jeden z najwybitniejszych pisarzy swego pokolenia, rozumiał zarazem, że język i forma poezji nie służą tylko celom estetycznym, ale spełniają wysokie posłannictwo głoszenia prawdy i obrony podstawowych wartości kultury" - głosi uzasadnienie doktoratu.

" Stanisław Barańczak , będąc profesorem Uniwersytetu Harvarda, odniósł prawdziwy sukces jako ambasador polskiej kultury i literatury, tłumacz wybitnych polskich poetów na język angielski, a także najwyższy autorytet naukowy i moralny wśród polonistów zagranicznych" - wskazano w uzasadnieniu, odczytanym po łacinie.

d421cub

Senat wskazał, że prof. Barańczak * "najlepsze lata swojego życia poświęcił działalności opozycyjnej, walcząc bezkompromisowo piórem z opresją komunistycznej władzy, płacąc za to cenę prześladowań i wreszcie wygnania na obczyznę".* Stanisław Barańczak po wydarzeniach z czerwca 1976 roku był współzałożycielem Komitetu Obrony Robotników. W roku 1981 rozpoczął wykłady w Stanach Zjednoczonych na Uniwersytecie Harvarda.

W czasie uroczystości poeta został również odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie przyznał Stanisławowi Barańczakowi prezydent RP Lech Kaczyński "za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej, za działalność na rzecz przemian demokratycznych w kraju".

"To była bardzo wzruszająca uroczystość. Mimo że prof. Stanisław Barańczak nie rzemawiał, wszyscy wiedzieli, że był niezwykle wzruszony" - powiedział konsul generalny RP Krzysztof Kasprzyk, który w imieniu prezydenta odznaczył naukowca. Stanisław Barańczak , który skończył w poniedziałek 60 lat, cierpi na chorobę Parkinsona.

d421cub
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d421cub