Historia trudnej przyjaźni oraz ostrego konfliktu dwóch wybitnych poetów. Listy Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta
Wymieniali ze sobą listy przez ponad 30 lat (1958 - 1990).
Historia trudnej przyjaźni oraz ostrego konfliktu dwóch wybitnych poetów. Listy Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta
Wbrew pozorom, wybitni poeci, którzy większości kojarzą się dzisiaj z pomnikowymi postaciami i autorami wierszy "przerabianych" w szkole, nie wymieniali ze sobą wyłącznie uwag na temat poezji i literatury.
W zebranym zbiorze ich korespondencji piszą sporo także m.in. o różnego rodzaju zmysłowych przyjemnościach, o fascynacji kobietami i korzystaniu z usług prostytutek, piciu alkoholu i jedzeniu, prawdziwej naturze Polaków lub o tym, czy powinno się "bić Murzynów". Obaj twórcy nie przejmują się poprawnością polityczną, ostro piszą, co myślą, a gdy trzeba, potrafią siarczyście zakląć. O tym wszystkim najprawdopodobniej nie powiedziano Wam w szkole.
"Korespondencja" Zbigniewa Herberta i Czesława Miłosza (Wyd. Zeszyty Literackie) to z jednej strony historia wielkiej przyjaźni wybitnych poetów i świadectwo wzajemnej fascynacji. Z drugiej - dzięki listom i towarzyszącym im komentarzom poznajemy szczegóły późniejszego ostrego konfliktu Herberta i Miłosza . O co poszło? Za co Herbert zaczął publicznie atakować wielkiego przyjaciela? W jaki sposób bronił się przed tymi atakami Miłosz ? Czy to prawda, że zdążyli się pogodzić przed śmiercią Herberta?
Odpowiedzi na kolejnych stronach.