Trwa ładowanie...

Gwiazdy z Polski i Czech zainaugurowały Tydzień Czytania Dzieciom

Gwiazdy z Polski i Czech zainaugurowały Tydzień Czytania DzieciomŹródło: "__wlasne
d3u44rw
d3u44rw

Z udziałem sławnych ludzi z Polski i Czech rozpoczął się w środę na Moście Przyjaźni łączącym polski i czeski Cieszyn I Międzynarodowy Tydzień Czytania Dzieciom. W imprezie uczestniczyło kilkaset dzieci z obu stron granicy.

W ramach inauguracji akcji piosenkarka Ewa Farna i dziennikarz Maciej Orłoś wspólnie odczytali Lokomotywę Juliana Tuwima , a potem organizatorzy z obu krajów podpisali program kampanii "Cała Europa czyta dzieciom", promującej głośne czytanie dzieciom na całym kontynencie.

Oprócz Farnej i Orłosia zebrane dzieci bawili czeski pieśniarz Jaromir Nohavica, najpopularniejszy czeski prozaik Michal Viewegh , a także znany aktor i mim z Czech, Boleslav Polivka. Później barwne korowody dzieci poprzebieranych w baśniowe stroje rozeszły się z mostu na polską i czeską stronę granicy. W obu miastach imprezy towarzyszące inauguracji tygodnia czytania będą trwać do wieczora.

d3u44rw

Tydzień czytania dzieciom odbywa się od 1 do 7 czerwca w miastach i wsiach Polski i Czech. Imprezy organizowane są w szkołach i bibliotekach. Organizatorzy zabiegają o włączenie do akcji większej liczby krajów Unii Europejskiej.

Akcję "Całe Czechy czytają dzieciom" wsparło ponad 50 osób z czeskiego świata kultury, sportu i polityki, wśród nich wymienieni już Farna, Nohavica, Viewegh , ale także były prezydent Czech Vaclav Havel i jego żona Dagmar, aktor Zdeniek Svierak, reżyser Jan Hrzebejk oraz mistrzyni olimpijska w lekkoatletyce Barbora Szpotakova.

"To, ile instytucji, szkół i przedszkoli do nas się przyłączy, będziemy wiedzieć dopiero po zakończeniu akcji, ponieważ nie wszyscy informują nas o tym z wyprzedzeniem. Jednak jest to kilkadziesiąt miejsc. Budujemy nową tradycję" - poinformowała koordynatorka kampanii Całe Czechy czytają dzieciom Eva Katruszakova.

Akcja "Całe Czechy czytają dzieciom" wzorowana jest na podobnej kampanii społecznej promującej czytelnictwo w Polsce "Cała Polska czyta dzieciom". Akcja prowadzona jest w Polsce już od 10 lat. Jej celem jest przypominanie rodzicom, jak ważne jest, aby choć kilka minut dziennie poświęcić na głośne czytanie najmłodszym. Organizatorzy przekonują, że jest ono najlepszym sposobem wspólnego spędzania czasu i najlepszą inwestycją w przyszłość dziecka, które w ten sposób uczy się obcowania z literaturą i wyrabia w sobie nawyk sięgania po książki.

d3u44rw

W tym roku po raz pierwszy akcja przekroczyła granice Polski.Patronat nad tegorocznym jubileuszem kampanii czytania objęli: małżonka prezydenta Anna Komorowska, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, minister edukacji narodowej Katarzyna Hall, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski , minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, rzecznik praw dziecka Marek Michalak.

Organizatorami X Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom oraz I Międzynarodowego Tygodnia Czytania Dzieciom w Cieszynie są Fundacja "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom", Fundacja "Cele Cesko cte detem", Miasto Cieszyn, Biblioteka Miejska w Cieszynie. Współorganizatorem jubileuszowego tygodnia czytania dzieciom jest Narodowe Centrum Kultury.

d3u44rw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3u44rw