„Gwara bogactwem Ziemi Kujawsko-Mazowieckiej” to tytuł konkursu na utwór pisany gwarą regionalną, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego (SGTPG).
Jego celem jest upowszechnienie wiedzy na temat roli języka w zachowaniu kultury i tożsamości narodowej – poinformowała organizatorka przedsięwzięcia Magdalena Kozłowska.
Niepublikowane dotąd prace literackie, opatrzone godłem można nadsyłać do 16 października na adres SGTPG:
ul. Lipowa 6,
09-520 Łąck,
woj. mazowieckie.
Rozstrzygnięcie nastąpi 27 października podczas I Festiwalu Folkloru i Kultury Ziemi Kujawsko-Mazowieckiej, organizowanego w ramach przypadającego w tym roku 10-lecia SGTPG.
– W konkursie może wziąć udział każdy. Nie ma on żadnych ograniczeń. Zależy nam na oryginalnych utworach, pisanych gwarą, najlepiej mazowiecką lub kujawską. Może to być wiersz, opowiadanie, esej lub wywiad. Bylibyśmy szczęśliwi, gdyby utwory te poświęcone były regionowi Kujaw lub Mazowsza – powiedziała Kozłowska.
Dodała, że pomysł zorganizowania konkursu na utwór pisany gwarą związany z ustanowieniem przez Senat RP roku 2006 Rokiem Języka Polskiego.
Liczba utworów, które może nadesłać jeden autor jest nieograniczona - jedynym wymogiem jest nie przekroczenie 3 tys. znaków w jednej pracy. Utwory oceni profesjonalne jury, w tym językoznawcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w ToruniuMikołaja Kopernika w Toruniu.
Organizatorzy liczą na ciekawe prace młodych ludzi, ale też na utwory osób starszych, które gwarą posługują się na co dzień. SGTPG, będące powstało w 1996 roku z inicjatywy sąsiadujących ze sobą miast i gmin położonych na terenie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny. SGTPG propaguje rozwój turystyki i agroturystyki, koordynuje działania z zakresu ochrony środowiska, organizuje przedsięwzięcia kulturalne, sportowe i poświęcone ekologii.